NPK בקנאביס

NPK: יסודות בסיסיים להזנת קנאביס

איך NPK משפיע על הצמחים שלך?

צמחי קנאביס אינם דורשים טיפול רב כדי לצמוח. עם זאת, אם צריך כבר להתאמץ לשתול, להשקות ולטפל בהם. הדרך האידיאלית ביותר היא לספק להם את התנאים האופטימליים לייצור מיטבי של פרחים בכמות והן באיכות. דבר זה יושג רק עם הבנה עמוקה של המונח NPK. במאמר זה נלמד כיצד לשלוט בחומרי הזנה הבסיסיים לצמח הקנאביס.

על מנת לספק לקנאביס את האלמנטים הדרושים בכמויות הנכונות, חיוני להבין אותם. כעת אנו הולכים להתמקד בשלושת המרכיבים הבסיסיים של תזונת קנאביס. חנקן (N), זרחן (P) ואשלגן (K), הידוע יותר בשם NPK.

בדיוק כמו אנשים, צמחים זקוקים למזון כדי להתפתח כראוי בשלבים השונים שלהם. בדיוק כפי שאנו צורכים שומנים, חלבונים ופחמימות, הצמחים זקוקים לחנקן, זרחן ואשלגן (NPK). שלושת אלה הם מה שנקרא מרכיבי המאקרו העיקריים של קנאביס.

לאחר מכן יש את מה שנקרא יסודות מאקרו משניים כגון סידן, מגנזיום וגופרית. ולבסוף את המיקרו נוטריינטים, הנקראים גם יסודות קורט. כמו בורון, אבץ, כלור, מוליבדן, נחושת, ברזל, קובלט או מנגן. יסודות המיקרו עוזרים לצמח להיות בריא על מנת שיוכל לספוג את מרכיבי המאקרו.

מאקרו אלמנטים במידה הנכונה משפרים את התפתחותו של הצמח ומשפיעים ישירות על צמיחתו. אבל אם ישנם יותר מדי חומרים מזינים משיגים את התוצאה ההפוכה. וחומרי ההזנה הופכים ללא יעילים.

זכור כי מחסור ניתן לתיקון בקלות על ידי הוספת חומר ההזנה החסר, אך עודף קשה יותר לתקן, לא משנה כמה אתה שוטף את האדמה.

בתמונה מטה תוכלו לראות כיצד חוסר איזון של NPK משפיע על הצמחים שלכם.

קנאביס חוסרים ועודפים

מהו חנקן ואיך נדע אם הוא חסר או עודף?

חנקן (N) משמש בעיקר לפיתוח עלים. יסוד זה קיים בחלבונים, חומצות אמינו, כלורופיל ועוד. הודות לחנקן, הצמח מייצר חלבונים, אשר בתורם קובעים את צמיחת העלים ואת חוזק הגבעולים.

חשוב לדעת שיש כמה סוגים של חנקן ולסוגים השונים השפעות שונות. חנקן מסיס נספג הכי מהר (כגון חנקה) וחנקן בלתי מסיס נספג לאט יותר. זאת כיוון שהוא חייב קודם להיות מעובד על ידי החיידקים באדמה (למשל אוריאה).

עדיף לא להשתמש באמוניום מכיוון שהוא מפריע ישירות לספיגה של חומרים מזינים אחרים.

חוסר חנקן בצמח

אם לצמח אין מספיק חנקן תשימו לב שהעלים המבוגרים יותר (הגדולים בתחתית) יתחילו להצהיב עד שכל הצמח יקבל צבע ירוק דהוי. הסיבה לכך היא שהצמח לא הצליח לייצר מספיק כלורופיל. אם חוסר החנקן נמשך, העלים ואפילו כמה גבעולים יהפכו לסגולים. ואז העלים יתחילו לנבול מהקצוות.

ֿכתוצאה מכך, הצמחים לא יגדלו או יפיקו הרבה.

עודף חנקן בצמח

אם יש יותר מדי חנקן הצמח יהפוך לשופע וירוק כהה. דבר זה רחוק מלהיות חיובי ומעיד על כך שהעלים והענפים גדלו יותר מדי ביחס לשורשים. כתוצאה מכך הם יהיו עוקצניים מדי, חלשים, שבירים ורגישים להתקפות מזיקים כמו אקריות, ויתפתחו מעט פרחים.

חנקן קנאביס

חוסר חנקן ועודף חנקן בקנאביס

מהו זרחן וכיצד מחסור או עודף שלו משפיע על הצמחים?

זרחן (P) חיוני להתפתחות שורשים חזקה. זרחן משפיע גם על הפוטוסינתזה, חלבונים וחומצות חיוניות. הוא משפיע ישירות על חלוקת האנרגיה בכל הצמח, על המידע הגנטי של ה-DNA וה-RNA והוא מורגש גם בשרף של הפרחים והזרעים.

חוסר זרחן בצמח

אם צמח קנאביס יקבל מעט מדי זרחן תהיה עצירה בצמיחה, בגובה וגם בהסתעפות. את הסימנים הראשונים ניתן יהיה לראות בעלים הקטנים שמתחילים להפוך לסגולים. לאחר מכן העורקים הופכים אדמדמים וקצות העלים משחירים ומתכרבלים כלפי מטה עד שהעלה מת.

שימו לב שקרקעות בעלות pH גבוה מעכבות את ספיגת הזרחן.

עודף זרחן בצמח

אם לצמח יש יותר מדי זרחן יהיה קשה להבחין בו בזמן. שכן עודף זה מונע ספיגה של חומרי הזנה אחרים וייקח לכם הרבה זמן לדעת אם חסר לו ברזל או שיש יותר מדי זרחן. זכרו שעדיף שיהיה מעט מדי זרחן מאשר יותר מדי זרחן.

זרחן קנאביס

חוסר זרחן בקנאביס

מהו אשלגן ומה קורה אם יש מעט או יותר מדי?

אשלגן (K) משמש בעיקר להגברת הפריחה. למרות שיש לו תפקידים נוספים כמו צבירת פחמימות אשר יחד עם עמילנים ישפיעו ישירות על ייצור הפרחים בצמח או הפעלת האנזימים המעורבים בפוטוסינתזה. אשלגן גם מקדם ייצור חלבון, פוטוסינתזה ונשימה תאית על ידי ויסות המים בצמח.

חוסר אשלגן בצמח

כאשר יש מחסור באשלגן לצמח יהיו בעיות בוויסות הטמפרטורה שלו והעלים יישרפו. תוכלו להבחין בכך לאחר כשבוע, כאשר העלים התחתונים מתחילים להראות כתמים בצבע חלודה בעיקר בקצות ובשוליים. לאחר מכן הם יצהיבו לגמרי וכשהם ימותו הם יאפירו והקצוות יתכרבלו כלפי מעלה.

מכיוון שאשלגן גם מחזק צמחים מפני קור, בצורת ומחלות, מחסור באלמנט זה יחליש את הצמח במידה ניכרת.

עודף אשלגן בצמח

כמו בזרחן, יותר מדי אשלגן יפחית את הספיגה של חומרי הזנה אחרים כמו מגנזיום או מנגן ויהיה קשה למדי לזהות מה הבעיה. עם זאת, די נדיר למצוא מקרים של עודף אשלגן.

אשלגן קנאביס

למטה מפורטות רמות ה-NPK בקנאביס בכל שלב בגדילתו. לא מדובר בנוסחה מושלמת ובלתי ניתנת לטעויות, שכן גורמים רבים נוספים (מיקרו אלמנטים, מצע, חומציות, אור וכו’) מתערבים בנוסף ל-NPK.

זכרו, אין רק דרך אחת לעשות דברים נכון. אנו רחוקים מלנסות להגיד לכם איך לעשות דברים. אנחנו רק מנסים להציע לכם את המידע הנכון.

NPK בשלב הצמיחה

בזמן זה הצמח צריך להתפתח, לייצר ענפים ועלים חדשים המאפשרים לו לקלוט אור. לכן בשלב הצמיחה אנחנו הולכים לתת לצמח דחיפה של חנקן.

ב-NPK של שלב זה חנקן (N) צריך להיות היסוד השולט. לזרחן יהיה הערך הנמוך ביותר וכמות האשלגן תהיה בינונית כדי לעודד את חיזוק השורשים.

יחסי NPK נורמליים לשלב זה הם 5-2-4 או 15-8-10.

הסתכלו על היחס שבין יסוד ליסוד, ולא על המספרים עצמם. זאת כיוון שחלק מהיצרנים משתמשים בנתונים גבוהים או נמוכים יותר בהתאם למערכת המדידה שבה הם משתמשים. למשל הערך המוכר של 10-20-30 אל מול ערכי ה-NPK הנמוכים יותר שבחברת הדשנים אטמי.

NPK בשלב הפריחה

מכיוון שחנקן (N) מעכב את צמיחת הניצנים נקטין אותה משמעותית בשלב זה. מגדלים רבים מורידים את החנקן לחלוטין (N=0), כך שבסופו של דבר יהיו רק ענפים וניצנים ובקושי עלים. אם כי אחרים מעדיפים להמשיך לתת מעט חנקן כדי שהעלים לא יצהיבו.

ב-NPK לשלב הפריחה יסוד הזרחן (P) צריך להיות בעל הערך הגבוה ביותר. אם כי צריכה להיות גם כמות טובה של אשלגן המשפיעה על הטעם ומקלה על תיעול האשלגן.

כשהצמח בשיא פריחתו יש לתת ערך NPK של 5-10-5 או 10-20-10.

NPK בשלב האחרון של הפריחה

בשלב האחרון של הפריחה אשלגן (K) חיוני כדי שנוכל להגדיל את גודל הפרחים. כדאי לתת גם מינון גבוה של זרחן, בקירוב למינון האשלגן ושיהיה בעל הערך הגבוה ביותר מבין שלושת היסודות. לעומת זאת, כמות החנקן בשלב זה מינימלית או אפילו עשויה להיות אפס.

לשלב הפריחה האחרון עליך לספק לצמחים שלך דשן עשיר מאוד בזרחן ואשלגן. אפילו עד לרמת NPK של 0-13-14 או 0-25-32.

אבל זכרו שבשבועיים האחרונים הדבר היחיד שאתם צריכים לתת לצמחי הקנאביס שלכם זה מים. זאת ללא חומרי הזנה כדי שהאדמה תהיה שטופה היטב ולא יהיו עקבות כימיים שמשפיעים על הטעם והאיכות של הפרחים.

דשן NPK

כדי לספק לצמחי הקנאביס שלכם את חומרי ההזנה הדרושים ואת האיזון הנכון של NPK אפשר לבחור בין קבלת היסודות בנפרד או קניית דשני NPK המגיעים מוכנים לכל שלב בגידול בפרופורציות הנכונות.

אם אתם כבר מגדלים מנוסים האפשרות הטובה ביותר עבורכם עשויה להיות ביו נובה (Bio Nova) שהוא אחד המותגים הבודדים שמציעים דשני חנקן, זרחן ואשלגן נפרדים.

על ידי ערבוב של ה-NPK ויסודות אחרים בעצמכם אתם יכול להתאים את המינונים של כל אחד בהתאם לצרכים הספציפיים של הצמח שלכם.

אם אתם מגדלים מתחילים או שאין לכם הרבה זמן להקדיש לגידול הקנאביס שלכם אז ישנם מוצרים מעולים המגיעים עם מנות NPK מוכנות לשלבי הגדילה והפריחה. למשל חומרי ההזנה של האוס אנד גרדן (House & Garden Nutrients).

מוצרים מומלצים לשלב הפריחה

שוטינג פאודר Shooting Powder – תוסף פריחה ותיק ואמין של חברת האוס אנד גרדן

Bloombastic – תוסף פריחה של חברת אטמי (Atami)

Rokzbastic – תוסף פריחה חדש וחדשני של חברת אטמי

Big Bud – תוסף פריחה למצע קוקוס של חברת אדוונסד נוטריינטס (Advanced Nutrients).

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?