מערכת הידרופונית NFT

מערכת הידרופונית בשיטת NFT

יתרונות וחסרונות בשיטת גידול NFT

מערכת NFT הידרופונית (Nutrient Film Technique). בשיטה זו אין מצע – מדיום. הצמחים מונחים בעציצים בתוך ערוצים קטנים מלאים פרלייט. הפרלייט סופג את המזון שעובר דרכם וככל שהשורשים גדלים הם נכנסים לערוצים, דרך הערוץ הצמח סופג את המזון ומתפתח על בסיס הערוץ.

גידול שורשים עם מערכת הידרופונית בשיטת NFT נחשב ליעיל מאוד בקרב מגדלים. אפשר לשמור על רמת חום אידיאלית מסביב לשורשים בגלל ההשקיה המתמדת, זה עוזר לגדילת הצמח וצריכת מזון אופטימלית. בשורה התחתונה: בשיטה זו אפשר להקטין את זמני הגידול.

מערכת הידרופונית NFT: יתרונות וחסרונות

המינוס בשיטת ה-NFT היא שהערוצים מאד צרים וחסר להם החלל לגדל שורשים גדולים. ככל שהשורשים ממלאים את הערוץ הם חוסמים את המזון ובסופו של דבר מציפים את הערוצים. במקרים קיצוניים זה יוביל להרעבת חמצן בשורשים, כלומר: טביעה. מקרים אלו יקרו בעיקר עם צמחים גדולים.

משום כך פותחה מערכת הידרופונית בשיטת NFT שמיוחדת לצמחים גדולים. מערכות מסוג זה כוללות ערוצים רחבים יותר שבם יש מקום לשורשים גדולים יותר.

עוד בעיה ב-NFT הוא העדר יתרונות הבטיחות שיש במערכות מחזור שבהם יש מדיום – מצע. היעדר מצע והרטיבות הקבועה בשורשים יכולה להיות בעייתית במקומות בהם חם מאד, זה מכיוון שהמים/מזון יהיו חמים מדי (מים חמים מכילים פחות חמצן) ויכילו פחות חמצן לשורש, ללא חמצן בשפע הצמחים ימותו.

יתרונות

 1. אספקת מזון מתמשכת שמפחיתה הצטברות של מלחים
 2. חום קבוע בשורשים העוזר לצריכת אופטימלית של מזון
 3. אין צורך במצע לכן, מפחית את ההוצאות ואת הניקיון
 4. קיבולת חמצן טובה מאד – בהתחשב בטמפ´ המזון

חסרונות

 1. צריך לאזן ולייצב את הצמחים בגלל המחסור במצע
 2. נטייה לבעיות של חום ומחסור בחמצן באזור השורשים

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?