הנבטה

הנבטה

הנבטה בקוביית Rockwool

תהליך ההנבטה הינו תהליך אשר עשוי להימשך כשבועיים פחות או יותר, מומלץ להשתמש בזרעים חדשים (רצוי עד גיל שנה) שנשמרו בסביבה יבשה ובטמפרטורת החדר. ישנן שיטות רבות להנבטה ונציין כאן שיטת הנבטה בקוביית רוקוול – Rockwool.

 

הנבטה בקוביית רוקוול Rockwool

מומלץ להשרות את קוביית הרוקוול במים בעלי רמת pH=5.5 במשך יממה ובמקביל להשרות את הזרעים במים רגילים גם כן ליממה.

לאחר שביצענו את התהליך הראשון, יש לסחוט את קוביות הרוקוול כך שישארו לחות, בשלב זה יש להכניס זרע לתוך קוביית הרוקוול לעומק של כ-1 ס״מ ולכסות, כלומר, לקחת חתיכה קטנה מקוביית הרוקוול ולכסות את האזור בו מונח הזרע – כמו בטבע, הזרע נמצא מתחת לאדמה.

כעת לאחר שהכנסנו את הזרעים לקוביית הרוקוול יש להניח את קוביות הרוקוול המוזרעות במגש הנבטה (פרופגייטור).

אפשרי ומומלץ לשים מעל קוביות הרוקוול פלורוסנט או מנורת לד LED. יש לשים לב שקוביות הרוקוול לא יתייבשו, דבר אשר יכול לפגום בזרע ברמה כזו שלא ינביט.

לאחר מספר ימים הנבט יצא מהרוקוול ותראו שורשים מהצד השני כאשר יש בין 2 ל-4 עלים (לא כולל עלי נבט) ושיצאו שורשים מקוביית הרוקוול, יש לשתול את הצמח בעציץ בצורה הנ"ל:

יש להניח 3/4 מהרוקוול בתוך התערובות ו-1/4 ממנו להשאיר בחוץ כמו כן, להסיר את הפלסטיק העוטף אותו. מומלץ לשתול את הרוקוול בעציץ טורפדו לכמה ימים עד גובה 10 ס"מ ואז לעביר לעציץ גדול יותר.

יש להנביט זרע אחד בכל עציץ על מנת להקל על העברת הצמח לעציצים אחרים בהמשך ולמנוע נעילות שורשים וכמו כן למנוע מחלות שיכולות לעבור מצמח אחד למשנהו.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

    יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!