שמירת-אמהות

שמירת אמהות

מידע בסיס בנושאים - מצע, השקיה וגיזום

כאן אתן לכם מידע בסיס בנושאים – מצע, השקיה וגיזום על כל היבטיו של הצמח המופלא אשר יכול להתקיים שנים ונותן לנו יכולת עבודה מסודרת ובריאה וכינויו אמא.

השקיה

קוקוס
אמהות בקוקוס כמו בהפרחה, יקבלו תמיסה שהבסיס שלה ממי אוסמוזה. יש להוסיף דשן בסיס Coco A/B עד לערך EC של 1.2 ולאזן PH לערך של 5.8 (5.5-6.5) מומלץ בקוקוס להשקות כל יום עד לנקז אך אם גודל האמא קטן ביחס לעציץ אפשר גם להשקות פעם ביומיים.

אדמה
אמהות באדמה אם נשתלות באדמה אורירית ומדושנת היטב, תסתפק בהשקית מי ברז רגילים אך אם ברצונכם שהאמא יותר מתסתפק ותצמח בקצב מהיר יותר, עליכם להשקות במים טובים כגון מי באר, גשם או אוסמוזה, כמובן בתוספת דשן לאמהות בערך PH של 6.5-7.5. להשקות אחד ליומיים עד שלושה ימים רק כאשר מתייבשת האדמה.

 

מצע

כיוון שאמא הוא צמח שיכול לחיות שנים (אין הגבלה לפי תאוריות) מעבר לשמירת הפרופורציות החיצוניות, מערכת השורשים של הצמח גם לעולם לא מפסיקה לגדול.

קוקוס
השורשים צומחים הרבה יותר מהר מאדמה ולכן גיזום השורשים יעשה לעיתים תכופות יותר וכאחת לשנה מומלץ להוציא את הצמח מהעציץ ולגזום את כל השורשים אשר היו דבוקים לעציץ במעטפת החיצונית של המצע ולשתול את הצמח חזרה במצע חדש או להגדיל את העציץ (כמה אפשר להגדיל?! בסוף תצטרכו לגזום).

אדמה
גיזום השורשים באדמה יעשה לעיתים הרבה יותר רחוקות באותה צורה ואפילו כאחת לשנתיים.

גיזום האמהות יגרום לעצירה בגדילה לכשבוע שבועיים אך רק מועיל לה לטווח הארוך.

 

גיזום

את האמהות יש לגזום מעבר ללקיחת ייחורים על מנת לפצל את הגבעולים וכך תיצור מספר רב יותר של ייחורים וגם תוכל לעצור את הצמיחה לגובה כאשר תחת מנורות מוגבל הצמח.

עדיף שהאמא תהיה כמה שיותר נמוכה ומפוצלת לכן, בהתאם למנורה, נשתדל לחתוך ולפצל את הגבעולים כך שגם העלים בגבעולים הכי נמוכים יקבלו מידה מספקת של אור בשביל לצמוח בצורה בריאה.

אם הזמן אינו עוצר בעדכם החלו את הפיצול כמה שיותר נמוך כך שלכל צד בפיצול יהיה יותר גובה לצמוח עד הפיצול הבא. את החיתוך יש לבצע כ-5 מ״מ מעל ליציאת 2 ניצנים בגבעול כך שהגבעול יפסיק לצמוח לגובה ו-2 הניצנים שמצידיו יצמחו ובכך יווצרו 2 ייחורים באותו הגובה במקום אחד וכך הלאה והלאה.

 

מקווה שעזרתי.
לשאלות בנושאי דשן והסבר אנושי על הטיפול, אתם מוזמנים להגיע ולהתייעץ – בכיף.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

    יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!