שולחן הצפה

שולחן הצפה

שיטת שולחנות הצפה וניקוז - Flood and Drain

מערכת שולחנות ההצפה והניקוז היא מערכת מחזור שמשקה את הצמחים מלמטה. בשולחן ההצפה והניקוז יש שני ווסתים, אחד מהם מחובר למשאבה, השני מכוון לשחרר את זרימת המזון בקצב של 45 מ״מ. טנק שמכיל מים/מזון יושב בצד אחד של השולחן מתחת לווסת הזרימה.

משאבה בתוך הטנק משקה מים/מזון במעלה השולחן. השולחן מוצף לגובה של 45 מ״מ ובנקודה זו הוא מתחיל לרוקן את המים/מזון בחזרה לטנק. כשהמשאבה נסגרת המים מזון שנשארו מתנקזים בחזרה לטנק דרך צינור המשאבה ומרוקנים את השולחן לחלוטין. תהליך השקיה זה צריך להיעשות במשך 15 דקות כל 2-3 שעות.

הצמחים מונחים במערכת בתוך עציצים מלאים בחימר מתרחב. השולחן עצמו מתמלא עד ה-1/2 עם חימר ע״מ להבטיח שלשורשים יהיה לאן לגדול. חומר חסין אור מכסה את כל השולחן. החומר החסין אור, מונע מהאור להיכנס למדיום ובכך אצות למיניהן לא מצליחות להתפתח על מצע הגידול. עושים חורים בחומר בשביל העציצים. כששורשים גדלים הם נכנסים למצע הגידול בשולחן ולבסוף מהווים שורש דחוס בתחתית השולחן.

 

יתרונות

1. בדרך כלל, יש פחות הצטברות של מלחים במדיום במערכות של מחזור מכיוון שהשורשים טבולים בזמן ההשקיה.
2. אוורור טוב מכיוון שיש ניקוז מהיר שמאפשר לאוויר להגיע לשורשים.

 

חסרונות

חום יתר עלול להצטבר ולגרום לכמות חמצן נמוכה במערכת בגלל שהעומק של שולחן ההצפה/ניקוז הממוצע הוא מינימלי. דבר זה עלול להיות בעייתי בתנאי גידול חמים, השורשים עלולים להירקב.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?