Atami NPK

ערכי NPK בדשני ATAMI

הסבר מדידות לפי משקל/נפח ו- משקל/משקל

NPK בדשני ATAMI. בכל העולם רושמים באופן דומה על אריזות הדשן את מדידות ערכי ה-NPK. בהולנד עדיין ניתן לרשום אותן כמשקל/נפח. מרבית המדינות נטשו את שיטת המדידה הזו לפני שנים רבות. חברת הדשנים ההולנדית אטאמי פיתחה שיטת מדידה חדשה לפי הלוגיקה הבאה:

מה מודדים בדיוק?

במעבדה, מדללים את הדשן ומודדים את ערכי המיקרואלמנטים. את הערכים הללו ממירים לטבלת אחוזים במדשן. על האריזה אנו מציינים את ערכי המיקרואלמנטים באחוזים אבל גם את אחוזי הממיסות המוחלטת במים של המיקרואלמנטים. ניתן לראות בבהירות בחזית אריזה את ערכי ה-N-P-K בציון סך האחוזים מתוך כל אלמנט.

מה הוא ערך ה-NPK?

ערך ה-NPK מייצג את היחס בין חנקן (N) זרחן(P) ואשלגן (K). חנקן דרוש לשלב צמיחת הצמח. החנקן מבטיח שהצמח יצמח לגודל גדול ויהיה בעל עלים גדולים וירוקים ופירות/פרחים גדולים. את החנקן יש להוסיף לצמח בזהירות על מנת שהוא לא יקבל כמות גדולה מידי או קטנה מידי.

 • עודף חנקן יגרום לצמיחה מופרזת של הצמח. בצמחים פורחים ניתן להבחין בעודף חנקן אם הצמח אינו פורח או פורח באיחור.
 • חוסר בחנקן יגרום לצמיחה דלה בעלת עלים קטנים בצבע צהוב-ירוק. הצבע הצהוב-ירוק נגרם בשל חוסר בכלורופיל.
 • זרחן דרוש ליצירת חלבונים בצמח. חלבון מבטיח שגזע הצמח והפירות יפתחו חוזק והזרעים יהיו פוריים. דבר זה משפיע גם על ייצור ויטמינים בפירות. לזרחן ישנן גם השפעות חיוביות על היווצרות השורשים.
 • עודף בזרחן מעכב ספיגה של מתכות כגון ברזל, נחושת ואבץ וכתוצאה מכך הצמיחה תיפגם והעלים יהפכו לצהובים (כלורוזיס).
 • חוסר בזרחן ניתן לראות בשלבי הצמיחה ובפריחה של הצמח. דבר זה יגרום לכך שיקח יותר זמן לצמח עד שהוא יתחיל לייצר פירות/פרחים. הצמח גם יהיה פחות חזק. חוסר בזרחן ניתן לזהות לפי צבע אדום-חום דהוי של העלים.
 • אשלגן דרוש לחוזק הצמח. על מנת שהצמח יוכל לייצר עמילן וסוכר הוא צריך כמויות גדולות של אשלגן. גם עמידות הפרחים והפירות מושפעים באופן חיובי מנוכחתו של אשלגן. יבול שמייצר עמילנים וסוכרים רבים יצטרך יותר אשלגן.
 • עודף אשלגן יגרום לנוכחות רבה של מים בצמח וגם יעכב ספיגה של מגנזיום ובור בצמח.
 • חוסר אשלגן יגרום למחלות כגון מחלות פטריתיות. קצה העלים יהיו בצבע חום ובסוף הם ינבלו כמו גם הצמח עצמו.

ההבדלים בין W/V ו- W/W (משקל/נפח ו-משקל/משקל)

משמעות הקיצור W/V הינה משקל/נפח. משקל/נפח הינה שיטת מדידה.

הדשן מומס במים בנפח

לדוגמא: ניקח 1 ליטר מי אוסמוזה ונמיס 1 מ״ל דשן. 1 ליטר של מי אוסמוזה שווים ל-1 ק״ג (זוהי עובדה נתונה).
המים הללו מייצגים כרגע את המשקל (Weight – W)
1 מ״ל דשן מייצג את הנפח (Volume – V)

משמעות הקיצור W/W הינה משקל/משקל. משקל/משקל הינה שיטת המדידה הנפוצה בכל העולם וגם אנחנו נשתמש בה.

בשיטה זו הדשן מומס במים לפי משקל

לדוגמא: ניקח 1 ליטר מי אוסמוזה שאנו כבר יודעים שמשקלם הם 1 ק״ג ונמיס 1 מ״ג של דשן בתוכם. כלומר, הוספנו גם את מי האוסמוזה וגם את הדשן לפי משקל. דבר זה נותן את המדידה לפי משקל/משקל.

איזה ערך של NPK בדשני ATAMI ישתנה עכשיו?

ערך ה-NPK המוכר על האריזה יציג עכשיו ערך נמוך יותר. במקום שמאחורי ערך ה-NPK תעמוד המדידה לפי משקל/נפח תוכל לראות כעת מאחורי ערך ה-N-P-K את המדידה לפי משקל/משקל.

הערכים יראו נמוכים יותר אבל המתכון והמינון ישארו אותו הדבר. המוצר בו אתה בוטח יעבוד באותו אופן כפי שהתרגלת אליו במשך השנים.

למעשה, דבר לא ישתנה מלבד האריזה.

למה ערכי ה-NPK בדשני ATAMI נמוכים יותר?

הערכים הנוכחיים של NPK בדשני ATAMI נמוכים יותר משום שלמשקל הסגולי של דשנים יש את המשקל שלהם. לכל נוזל יש משקל שונה ורק במקרה של מי אוסמוזה 1 ליטר תמיד יהיה שווה ל-1 ק״ג.

למדנו כבר שהמשקל הסגולי של מי אוסמוזה יהיה תמיד 1 ק״ג. למרות זאת, לכל נוזל יש את המשקל שלו. לכן לא ניתן לומר כמו במקרה של מי אוסמוזה, ש-1 ליטר נוזל שוקל 1 ק״ג. לעתים קרובות קורה שנוזל כבד יותר ממים, והוא יכול להיות גם קל יותר ממים. לדוגמא: 1 ליטר דשן יכול לשקול 1.12 ק״ג ו-1 ליטר של דשן אחר יכול לשקול 0.98 ק״ג.

ניתן כאן לראות שכאשר לוקחים 1 מ״ל של מוצר הוא לווא דווקא ישקול באופן ישיר 1 מ״ג. יכול להיות שלדוגמא* הוא ישקול 1.12 מ״ג או 0.98 מ״ג. דבר זה אומר שהמרת משקל/נפח תיראה אחרת אם נמיס 1 מ״ג דשן ב-1 ליטר מי אוסמוזה במקום 1 מ״ל.

לדוגמא: 1 מ״ל דשן עם משקל סגולי של 1.18 מ״ג אשר יומס ב-1 ק״ג מי אוסמוזה יניב ערכים שונים מאשר 1 מ״ג שמומס ב-1 ק״ג מי אוסמוזה. כאשר ממיסים 1 מ״ל השווה ל-1.18 מ״ג ממיסים יותר מ-1 מ״ג ובעקבות זאת הערכים יהיו גבוהים יותר.

לדוגמא: 1 מ״ל (1.18 מ״ג) נוזל דישון ב-1 ק״ג מי אוסמוזה = w/v – משקל/נפח
1 מ״ג (0.82 מ״ל) נוזל דישון ב-1 ק״ג מי אוסמוזה = w/w – משקל/משקל

*= יכול להיות שלדוגמא, הערכים שלעיל הינם פיקטיבים משום שלכל נוזל יש את המשקל הסגולי שלו.

לכל דשני Atami >
לטבלאות דישון אטמי >
לאתר היצרן >

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?