מצעי גידול

מצעי גידול

מצעי גידול, כל מה שצריך לדעת

מצע גידול טוב להידרו צריך להכיל יחסי חמצן ולחות טובים כך שגם חמצן וגם לחות נמצאים בשפע לצמח. כ-98% מהחמצן שהצמח סופג הוא דרך השורשים. יחס של 30% חמצן, 70% לחות הוא אידיאלי, יותר חמצן גם כן לא יזיק בנוסף, מצע גידול אידיאלי לגידול הידרו הוא מצע שיש לו יכולת להחזיק מים במקרה שמשאבת המים או הטיימר מתקלקלים.

פרלייט Perlite

פרלייט הוא סוג של זכוכית וולקנית. מחקרים הוכיחו שחומר זה מקדם התפתחות שורשים בריאים וחזקים, חומר זה הוא יציב מבחינת ה-PH וסטרילי. כל חלקיק בפרלייט מכיל תאי אוויר קטנים שנהנים משטח פנים גדול, צורת החומר מקיימת חורי אוויר גדולים בין החלקיקים וזה מספק הרבה חמצן לשורשים.

מצע גידול פרלייט

למבחר מצעי גידול ותערובות בחנות שלנו

בגלל התכונות הללו פרלייט מאפשר למים מיותרים לנזול החוצה ויש לו יחס אוויר של בערך 45%. לחומר זה איזון נהדר בין מים לחמצן והוא מגיב בסלחנות רבה להשקיית יתר, בנוסף, פרלייט מספק הגנה לשורשים מפני התחממות יתר. פרלייט הוא חומר זול, מחירו חצי ממחיר החרסית המותפחת – חימר מתרחב. בקיצור, אנו ממליצים מאד.

 

Coco Coir (מצע סיבי קוקוס)

חומר זה מופק מקליפת הקוקוס, הוא מאד דומה לכבול ויכולת קליטת האוויר שלו היא כ-30%. קוקוס אידיאלי כמצע גידול במערכת הל”פ – הרצה לפי פסולת. מחזור או שימוש חוזר במצע קוקוס לא מומלץ – הקוקוס יכול להיות מוצף בקלות.

בקוקוס יש יסודות פעילים, זה אומר שהדשנים ישתנו בזמן קצר מאד (בגלל אלמנטים המיקרו והמאקרו שאוספים דשנים ועוברים דרך הקוקוס). סיבי הקוקוס נוטים לשחרר אשלגן ולשמור סידן – חומר השומר על השורשים מפני חום ויוצר תנאים אידיאלים להתפתחות השורשים, סיבים אלה מגיבים בסלחנות לעודף ומחסור בהשקיה.

חומר זה שומר מלחים טוב ולכן זקוק לרמת EC יותר נמוכה. צמיחת הצמחים היא מאד עקבית וטובה בקוקוס ויש לו יכולת גבוהה להחליף Cation, זה אומר שהקוקוס יחזיק או ישחרר אלמנטים של מזון לפי צורכי הצמח.

לרעתו, ניתן לומר שחומר זה יכול להכיל רמות גבוהות של מלחים לכן יש לשים לב לרמת ה-PH ולרמת ה-EC. לפני שמשקים את הקוקוס מומלץ להשתמש במים יציבים מבחינת רמת ה-PH.

מצע סיבי קוקוס

Rockwool – צמר סלעים

חומר זה הוא אידיאלי למערכת הל”פ – הרצה לפי פסולת, הצמר המינרלי הוא חסר יסודות פעילים והוא מושרה בתמיסה בסיסית, זה אומר שצריך לשטוף אותו במים לפני השימוש. שטיפת הצמר בתמיסה מאוזנת של pH=5.3 תאזן את ה-pH לכ-בערך pH=6.0. לחומר זה אין יכולות איזון pH, זאת אומרת שה-pH של המזון יהיה ה-pH של כל התמיסה.

הצמר איננו סופג או מחליף איונים, כלומר, ניתן יהיה לשטוף מלחים בקלות ע״י שטיפה במים. חומר זה המופק ע”י אידוי אבן גיר או אבן סיד נהנה מיחס חמצן/לחות יוצא מן הכלל.

 

 

חימר מתרחב – חרסית מותפחת

חימר מתרחב מופק מחימר שחומם לטמפרטורה של 1,200 מעלות, חומר זה הוא קליל ונקבובי ומאפשר זרימת חמצן ולחות אידיאלים מסביב לשורש.

חומר זה מתאים למערכת מחזור Recycling, החרסית איננה מבודדת חום כמו המצעים האחרים אותם הזכרנו. החרסית צפה במים ולכן איננה מספקת הגנה טובה לשורשים כשיש השקית יתר.

חומר זה מאד יקר יחסית לפרלייט ואין לו יכולת להחזיק מים למשך זמן, זאת אומרת שבמקרים של כשל משאבת המים או כשל הטיימר, המצע לא יספק הגנה לצמחים.

 

 

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?