פרלייט, הידרוטון, קוקוס, צמר סלעים, אדמה - מצעי גידול להידרופוניקה

מצעי גידול

מצעי גידול, כל מה שצריך לדעת

פרלייט, הידרוטון, צמר סלעים, קוקוס. מצע גידול טוב להידרופוניקה צריך להכיל יחסי חמצן ולחות טובים. כך שגם חמצן וגם לחות נמצאים בשפע לצמח. כ-98% מהחמצן שהצמח סופג הוא דרך השורשים. יחס של 30% חמצן, 70% לחות הוא אידיאלי. יותר חמצן גם כן לא יזיק בנוסף, מצע גידול אידיאלי לגידול הידרו הוא מצע שיש לו יכולת להחזיק מים במקרה שמשאבת המים או הטיימר מתקלקלים.

פרלייט Perlite

פרלייט הוא סוג של זכוכית וולקנית. מחקרים הוכיחו שחומר זה מקדם התפתחות שורשים בריאים וחזקים. חומר זה יציב מבחינת החומציות (pH) והוא גם סטרילי. כל חלקיק בפרלייט מכיל תאי אוויר קטנים שנהנים משטח פנים גדול. צורת החומר מייצרת חורי אוויר גדולים בין החלקיקים וזה מספק הרבה חמצן לשורשים.

בגלל התכונות הללו פרלייט מאפשר למים מיותרים לנזול החוצה ויש לו יחס אוויר של בערך 45%. לחומר זה איזון נהדר בין מים לחמצן והוא מגיב בסלחנות רבה להשקיית יתר. בנוסף, פרלייט מספק הגנה לשורשים מפני התחממות יתר. פרלייט הוא חומר זול, מחירו חצי ממחיר החרסית המותפחת – חימר מתרחב (הידרוטון). בקיצור, אנחנו ממליצים מאד.

מצע גידול פרלייט

Coco Coir (מצע סיבי קוקוס)

מצע גידול זה מופק מקליפת הקוקוס. הוא דומה מאוד לכבול ויכולת קליטת האוויר שלו היא כ-30%. קוקוס אידיאלי כמצע גידול במערכת הל”פ – הרצה לפי פסולת. הקוקוס יכול להיות מוצף בקלות ומיחזור או שימוש חוזר במצע קוקוס בהחלט לא מומלץ.

בקוקוס יש יסודות פעילים, זה אומר שהדשנים ישתנו בזמן קצר מאד (בגלל חומרי הזנה (מיקרו ומאקרו) שאוספים הדשנים דרך הקוקוס). סיבי הקוקוס נוטים לשחרר אשלגן ולשמור סידן – חומר השומר על השורשים מפני חום ויוצר תנאים אידיאלים להתפתחות השורשים. מצע גידול קוקוס מגיב בסלחנות רבה לעודף ומחסור בהשקיה.

המצע שומר מלחים טוב ולכן זקוק לרמת EC יותר נמוכה. צמיחת הצמחים במצע גידול קוקוס היא מאד עקבית וטובה ויש לו יכולת גבוהה להחזיק או לשחרר חומרי הזנה לפי צורכי הצמח.

לרעתו, ניתן לומר שחומר זה יכול להכיל רמות גבוהות של מלחים. לכן, יש לשים לב לרמת החומציות והמוליכות (pH ו-EC). כאשר משקים מצע קוקוס מומלץ להשתמש במים יציבים מבחינת רמת ה-pH.

מצע סיבי קוקוס

צמר סלעים – Rockwool

צמר סלעים מופק ע”י אידוי אבן גיר או אבן סיד, אידיאלי לשימוש במערכת הל”פ (הרצה לפי פסולת). הצמר המינרלי הזה הוא חסר יסודות פעילים והוא מושרה בתמיסה בסיסית, זה אומר שצריך לשטוף אותו במים לפני השימוש. שטיפת הצמר בתמיסה מאוזנת של pH=5.3 תאזן את ה-pH לכ-בערך pH=6.0. לצמר סלעים אין יכולת לאזן את החומציות שלו, זאת אומרת שה-pH של חומרי ההזנה יהיה ה-pH של תמיסת ההשקיה.

צמר סלעים איננו סופג או מחליף יונים. כלומר, ניתן יהיה לשטוף ממנו מלחים בקלות ע״י שטיפה במים. צמר סלעים גם נהנה מיחס חמצן / לחות יוצא מן הכלל לכן, מומלץ מאוד להשרשה של ייחורים או הנבטה של זרעים.

הידרוטון – חימר מתרחב / חרסית מותפחת

הידרוטון מופק מחימר שחומם לטמפרטורה של 1,200 מעלות. חומר זה הוא קליל ונקבובי ומאפשר זרימת חמצן ולחות אידיאלים מסביב לשורש.

חומר זה מתאים לשימוש במערכת מיחזור לוויינית. הידרוטון אינו מבודד חום כמו מצעי הגידול האחרים אותם כבר הזכרנו. הידרוטון צף במים ולכן אינו מספקת הגנה טובה לשורשים במצב של השקיית יתר.

חומר זה מאד יקר יחסית לפרלייט ואין לו יכולת להחזיק מים למשך זמן. זאת אומרת שבמקרים של כשל משאבת המים או כשל הטיימר, המצע לא יספק הגנה לצמחים.

למבחר מצעי גידול ותערובות שתילה בחנות שלנו >

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?