מעבר-עציץ

מעבר עציץ

איך להעביר את הצמח מעציץ אחד למשנהו

לא פעם אני נתקל במגדלים אשר מציגים בפני סימפטומים של נעילת שורשים או ששואלים אותי איך להעביר את הצמח מעציץ אחד למשנהו, זאת מכיוון שהעציץ איתו הם מגדלים אינו מספיק לנפח הצמח ולשורשיו או מאידך, את תקופת הצמיחה גידלו בעציץ קטן וכעת בשלב הפריחה הם רוצים להעביר לעציץ גדול יותר.

סימפטומים לנעילת שורשים: עיקוב בצמיחה, צמצום בתפוקת הפירות, מליחות גבוהה באיזור השורשים עקב "נעילתם", בית השורשים – עציץ, מתייבש מהר יותר מבעבר ובמצבים קיצוניים עלווה שתשחיר בגלל עודף השקיה וריקבון.

בכדי להעביר צמח מעציץ קטן לגדול מומלץ לעבוד בסדר הבא – מצמיחה לפריחה כשהצמח בגודל של כ-25 ס"מ.

מומלץ להפסיק את ההשקיה ביום/יומיים לפני ההעברה, כך יהיה קל יותר לשחרר את הצמח מהעציץ בו הוא שתול.

מלא את העציץ החדש בתערובת חדשה של שתילה – קוקוס/אדמה כ- 1/2 עציץ
(+/-) כך שהשורשים לא יהיו במגע עם הפלסטיק של העציץ וכמו כן, לתת מקום לשורשים להתפתח.

שחרר את הצמח מהעציץ הקטן בזהירות (כדאי לבצע פעולה זו באיזור מוצל, השורשים מטבעם נמצאים בתוך האדמה ואינם חשופים לאור) הנח את ידך על תערובת השתילה כך שגזע הצמח יהיה בין אצבעותיך, הפוך את העציץ עם הצמח ושחרר אותו (מעך והכה בעדינות על העציץ), כדאי לשחרר מעט את השורשים מתערובת השתילה הקיימת.

הנח ושתול את הצמח בעציץ החדש – מלא וכסה את השארית בתערובת שתילה, הדק קלות.

השקה מעט את הצמח, כ-250 מ"ל (+/-) תלוי בגודל הצמח (לא להגיע למצב של ניקוז) עם כ-1/2 מכמות הדשנים הרצוים. אם התערובת מגיעה לחה כדאי להשקות אף פחות.

הרם את הנורה, כך שהצמח לא יקבל את מלוא האנרגיה והנמך אותה בהדרגה עד למצב הרצוי.

לאחר שביצענו את כל הפעולות הנ"ל יש להניח לצמח ולראות כיצד הוא מתמודד עם המעבר. אם הכול עבר בשלום ביום יומיים הקרובים יש לחזור ולטפל בצמח כבתחילה.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

    יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!