נוסף מוצר 1 לסל

הוםבוקס

1
סה”כ לתשלום:
המשך הזמנה סיום הזמנה

כשטבע פוגש טכנולוגיה

מהי הידרופוניקה? מהם יתרונותיה?

הידרו (הידרופוניקה) במובנה הצר היא גידולי מים. הידרו – הינה שיטת גידול צמחים ששורשיהם נמצאים במצע אחר שאיננו קרקע – הרחבה תמצאו בחלק תערובות ומצעים בתפריט הראשי. שיטת גידול הידרו זו מקובלת בעיקר בגידולים המוגנים על ידי בתי צמיחה העשויים פלסטיק או זכוכית, לרוב גידולים ביתיים (גידול באוהל, גידול בארון, גידול בחדר).

במערכת הידרו בונים לבית השורשים של הצמח מערכת הקובעת לו מראש מצב אופטימלי, כלומר: ״תופרים לצמח חליפה לפי גזרתו״, הדבר מתבטא באספקת מים – השקיה, אספקה תקינה של יסודות המזון החיוניים לצמח – דשנים, תגובה – PH, נוגדנים למחלות ורעלים – הדברה ואמצעי בקרה לשמירה על המצב הרצוי.

יסודות המזון החיוניים לצמח הם: פחמן, מימן, חמצן, חנקן, זרחן, אשלגן, סידן, מגניון, גופרה, ברזל, נחושת, אבץ, בורון, מוליקדן, ומנגן, כל אלה כמובן במינונים הנכונים.

נוסף למערכת הידרו מקובלת גם שיטות אחרות להכנת מצעי גידול בחללי הגידול השונים, אלו הם מצעים המורכבים מחומרים אורגנים כגון: נסורת, קליפות עצים ואפילו קש. הידרו מבוסס על מצעים יציבים המתערבים פחות מהקרקע או מהחומרים האורגנים, דבר זה מקל על בקרה טובה של סביבת השורש, מה שמניב צמחים הידרופוניים משובחים במיוחד.

חממה הידרופונית, אורגנית, פנמה.

מהם היתרונות בשימוש במערכת הידרופונית?

1. כשמשתמשים במערכת הידרו אין מחלות הבאות מהקרקע, צמחי בר שצריך לחסל או אדמה שצריך לעבד

2. במערכת הידרו ישנה זמינות של כל האלמנטים והמינרלים הנחוצים. כלומר, דשנים, מדבירים, ייחורים, תאורה, השקיה ואוורור כמובן במינונים נכונים

3. בהידרופוניקה היבולים גדולים יותר

4. כמות פסולת מינימלית

5. בהידרופוניקה ישנה שליטה כמעט מוחלטת בתנאי הסביבה בו הצמח גדל צמיחה אינטנסיבית שדורשת פחות מקום

6. בהידרופוניקה ניתן לבצע גידול במשך כל השנה ללא תלות בעונות השנה (ישנם את נושאי האוורור, ההשקיה והתאורה שמותאמים באופן אישי)

7. במערכת הידרו ישנה אפשרות לגדל כמעט בכל מקום

8. בהידרופוניקה נעשה שימוש מופחת במדבירים, וכתוצאה מכך תוצר נקי מכימיקלים ובריא יותר

9. ניתן לגדל צמחים בצפיפות רבה וכך לחסוך בשטח

10. גידול בשיטה הידרופונית חסכונית במים, המיכלים בהם גדלים הצמחים משתמשים במערכת מים סגורה הממחזרת מים

11. הצמחים במערכת הידרו מניבים יותר תפוקה בפחות זמן וכך הופכת ההידרופוניקה לכלי רווחי עבור החקלאים בתנאים כלכלים וסביבתיים שונים

מצעי גידול: פרלייט, קוקוס, הידרוטון

היסטוריה

הרעיון לגדל צמחים ללא קרקע איננו חדש. כבר במאה ה-17 נערכו ניסויים בנושא. הוגלנד וארנון היה הראשון שניסה ליישם את רעיון ההידרופוניקה, אחריו הגיע החוקר האמריקני גריקה שכבר בשנת 1929 הציע לנצל דרך זו לגידול צמחים באופן חוחי – כלומר, במצעי גידול.

גריקה גידל צמחים ששורשיהם טבולים בבריכה עם תמיסת מזון, וחלקם העליון קשור לרשת מתכת. עד המאה האחרונה הצטמצמה שיטת ההידרופוניקה למימדים מזעריים ורק לאחרונה זכה הנושא להתעוררות מחודשת משתי סיבות עיקריות:

1. שטחי הגידולים תחת מחסות גדלו מאוד.

2. הביקוש לשיטות גידול הפותרות בעיות של קרקע גדל גם הוא הידע הטכנולוגי התפתח ועמו גם יעילותן של השיטות ההידרופוניות.

בישראל מגיע כיום שטח הגידולים ללא קרקע – כאמור הגידולים ההידרופוניים ל-500 דונם לערך.