הידרופוניקה - תאורה

הידרופוניקה – שיטות גידול

5 שיטות גידול שכולם חייבים להכיר

מה זה הידרופוניקה? המילה הידרופוניקה מורכבת מהמילה הידרו שפירושה מים ופוניקה שמשמעותה צורת גידול. משמעות המילה הזו היא צורת גידול צמחים על מצע נטול מזינים, כאשר החומרים המזינים הדרושים לשורשי הצמח מסופקים על ידי המגדל באמצעות מערכת השקיה ותוספי הזנה בצורת דשנים.

זהו שם כולל לצורת גידול שניתן ליישם במגוון שיטות המבוססות כל אחת על מצע שונה שמצריך בתורו גם התאמת מערכת השקיה נכונה.

בתהליך בחירת השיטה, חשוב לזכור כי לכל אחת מהשיטות ניתן להתאים מצעים שונים ולא לשכוח לקחת בחשבון את נושא עלויות ההקמה, את משך התפעול ואת ההתאמה האולטימטיבית בין המצע לבין מערכת ההשקיה. לפניכם רשימה מתומצתת של השיטות הנפוצות.

הידרופוניקה, מערכת הידרופונית

5 שיטות גידול שכולם חייבים להכיר

  1. Run to Waste – שיטה המאפשרת השקיה מדוייקת, אך בעלת רגישות גבוהה לחומציות (ph).
  2. Ebb & Flow – שיטה זו מאפשרת חסכון של מים ודשנים, אך מצריכה התעסקות מרובה ושמירה על כללי הדישון.
  3. Autopot – שיטה המאפשרת גידול משמעותי בכמות היבול, אך מצריכה מהמגדל לשמור על טמפרטורה נכונה של מיכל המים.
  4. שיטת NFT – אינה מצריכה כמות גדולה של מצע גידול, אך קיימת בה סכנה לשורשי הצמח.
  5. אירופוניקה – שיטה המאופיינת בקצב גידול מוגבר וביבולים גדולים, אך קיים בה סיכון של ריקבון השורשים.

חשוב להבין כי כל המערכות הללו בנויות מרכיבים הייחודיים לאותה המערכת ומהרכיבים הבסיסיים עליהם מושתתות כל המערכות ההידרופוניות. הרכיבים הללו הם מיכל, מצע, מדיד מים, דשן ומנורות. בעת בחירת המערכת והרכבתה מומלץ להיעזר באיש מקצוע בתחום הידרופוניקה על מנת שהתוצאה הסופית תענה על הציפיה ותניב תפוקה מרבית.

כדאי גם להכיר את תהליך הטיפול השוטף בכל אחת מהשיטות, על מנת לבדוק האם השיטה שבחרתם תתאים לכמות הזמן שברצונכם להשקיע מדי יום בטיפוח הצמחים.

מוצרי תאורה - הידרופוניקה

הידרופוניקה בישראל

תחום ההידרופוניקה חדש יחסית בישראל. בשנות ה-70 ניתן היה לרכוש כאן עציצים הידרופוניים שיובאו מהולנד ובשנות ה-80 ארגון ״גרנות״ הקים חממות לגידול צמחי בית חשופי שורש. בשל מיעוט המידע שהיה זמין אז, השיטה נמצאה כלא יעילה מבחינה כלכלית. זאת בזמן שבהולנד ובגרמניה השיטה התקבלה בברכה ושגשגה מאוד.

רק בשנת 1999 הוקם בישראל המרכז הישראלי להידרופוניקה שסיפק לישראלים את ההצצה הראשונה לשיטת הגידול המהפכנית. מאז ועד היום תחום ההידרופוניקה בישראל עבר כברת דרך והיום עומדים לרשות המגדלים ספקי ציוד מקצועי אשר שמחים להדריך ולהנחות לגבי הרכיבים החיוניים לבניית מערכות גידול יעילות.

כמו כן, ניתן למצוא היום בארץ מגוון סוגי דשנים ומצעים, מנורות בעוצמות שונות וציוד מקצועי להקמת חממות הידרופוניות ביתיות מהסוג המקצועי ביותר.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

    יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!