הורמוני-הצמח

הורמונים

5 סוגי ההורמונים בצמח שלך שלא ידעת עליהם

הורמון של צמח הוא תרכובת אורגנית שמתרכבת בחלק אחד של הצמח ומועברת לחלק אחר של הצמח בו היא גורמת לתגובה פיזיולוגית. חלק מההורמונים לא צריכים להיות מועברים ויכולים לפעול ממקומם הטבעי, כלומר, ההורמון פועל בצורה מקומית מן המקום בו הוא נמצא. בשביל להביא צמחים לניצול המקסימלי של הפוטנציאל הגלום בהם, הצמח צריך לעבור מספר שינויים פיזיולוגים בעזרת הורמונים.

ישנם 5 סוגים של הורמונים בצמח

 1. Auxins
 2. Cytokinins
 3. Gibberellins
 4. Abscisis Acid
 5. Ethylene

לכמויות מזעריות של הורמונים אלו יכולה להיות השפעה אדירה על הצמח ע”י שליטה על גדילת הצמח והתפתחותו ע”י חלוקה, הארכה והפרדת התאים. בואו נעבור על כל סוגי ההורמונים ונראה מה השפעתם.

Auxins

סוג זה של הורמונים מתאר הורמונים של מעודדי הארכת וחלוקת תאי הצמח. האוקסין הנפוץ ביותר בצמחים הוא IAA Indole-3-Acetic Acid.

להורמונים אלו יש יכולת להפוך צמחים ליותר נקביים. הורמונים אלו מעודדים פריחת פירות, מעכבים את בשלות הפרי ומזרזים את צמיחת הפרח. השימוש בהורמונים אלו נעשה בדרך-כלל לגירוי צמיחת השורשים בייחורים (Cuttings).

Gibberellins

הורמונים אלו מביאים שורה ארוכה של שינויים פיזיולוגים בצמחים. בראש ובראשונה ההורמונים מזרזים צמיחת העלים וגבעולי הצמח. בגבעול, ההורמון פועל להארכת וחלוקת התאים. אפשר להשתמש בחומצה גיברלית בשביל לעודד פרחים זכריים בצמחים מסוג נקבה. מגדלים שונים משתמשים בהורמון זה לשם הפקת זרעים חדשים. הורמון סינתטי טוב להגדלת גודל ואיכות של פירות.

יש לזכור לא להשתמש בהורמון זה מוקדם מדי לפני שהפרחים כבר הגיעו למחצית גודלם בגלל ששימוש מוקדם עלול לגרום למתיחת יתר של הצמח. יש גם הורמונים שנקראים אנטי-גיברלין, ששימושם נעשה בשביל לשמור על הצמח קצר וקומפקטי לפי דרישות גודלו של החדר. בסה”כ עדיף להימנע מהשימוש בהורמונים בגלל בעיות של רעילות.

Cytokinin

הורמונים אלה מעודדים את חלוקת התאים ואת סינתזת החלבונים. ההורמון המצוי ביותר מסוג זה הוא ה-זיתין Zeatin. אם הורמוני ה-אוקסין נמצאים בריכוז גבוה יותר מהורמוני ה-סיטוקינין אז השורשים יתפתחו.

ABA – Abcisic Acid

הורמון זה הוא מעכב גדילה. הורמון ה-ABA משמש כנגד לחצים שונים ועוזר לצמח להתמודד כנגד תנאים קשים ולחץ מים. ה-ABA יאגר בעלים, יקטין את הנשימה ויבלום התדרדרות הנשימה.

Ethylene

הורמון זה תמיד במצב גז. הורמון זה נמצא במרווחי האוויר בין תאי התאים. כמו ה-ABA הורמון זה מעכב צמיחה וגדילה.

תיאורית ההורמונים

אפשר להשתמש בהורמונים להאיץ את צמיחת הצמחים. לדוגמא, ניתן להקדים את שלב פריחת הפרחים על ידי שימוש בחומר אנטי-Gibberellin הנקרא ״בונזי״ Bonzi.

חשוב להבין שהורמונים עובדים בצורה משלימה ותלוים זה בזו. אם תעלה את כמות הורמון מסוים אחד אולי תקבל את התוצאה הרצויה מצד אחד אבל תקבל גם עוד תוצאה שלא חיפשת מהצד השני. לדוגמא, אם השתמשת במוצר שמכיל סיטוקינין להגברת הצמיחה, יכול להיות שתשיג את התוצאה הרצויה, אבל אתה גם עלול לפגוע באותו הזמן בהתפתחות השורשים.

צמחים אינם כה שונים מאתנו. אם אנשים משתמשים בהורמונים הם יכולים להשיג את המטרה הרצויה אבל יכולות להיות גם השפעות שליליות. לדוגמא, תראו את האתלטים שמתים בגיל צעיר מסיבות מסתוריות. הם אולי הגיעו להישגים בצעירותם אך לא זכו לאחריתם.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?