גידול הידרופוני

גידול הידרופוני ביתי

יתרונות וחסרונות בשיטת גידול הידרופוני ביתי

בשל הנוחות הרבה, השימוש בשיטת גידול הידרופוני ביתי נעשה נפוץ יותר ויותר בארץ ובכלל ארצות המערב. גידולים אלו נעשו כה פופולאריים בשל העובדה שניתן לגדל אותם ללא מזיקי קרקע.

הדישון הוא אגרסיבי ומדוייק והיתרון בכך הוא רב. אנו נמנה כאן את היתרונות והחסרונות הבולטים ביותר בגידול הידרו.

מה צריך בשביל גידול הידרופוני ביתי?

בהיבטים הפחות חיוביים של גידול הידרו, ההוצאה הראשונית היא הגבוהה ביותר. צריך לרכוש מיכל שיתאים לצמח אותו תרצו לגדל. בדרך כלל ישנו צמח בודד בכל מיכל, אם תרצו לגדל מספר רב של צמחים או צמחים שצריכים תנאי גידול שונים – תצטרכו לרכוש מספר רב של מיכלים.

המוצר החשוב הבא לו תזדקקו לגידול הידרו הוא נורה מיוחדת שתספק אור חזק ומרוכז לצמח. נורות אלה יקרות ויכולות לעלות מאות וגם אלפי שקלים לנורה אחת זאת. בעיקר בשל העובדה שהן מקנות לצמח את האנרגיה לה הוא דורש בלי הקרינה החזקה המלווה בכך.

אם תרצו למקסם את הפוטנציאל מהגידול שלכם תצטרכו לקנות גם ציוד לוויסות הטמפרטורה. כגון בקרים, מפוחים, ונטות ומאווררים. רכישת הציוד הנוסף הינה חד-פעמית שתישאר איתכם זמן רב. אז, האם אתם מוכנים לגדל גידול הידרו?

יתרונות בגידול הידרופוני

 1. היתרון הראשון הוא היעדר הצורך באדמה, אדמה הינה מצרך יקר ודורשת טיפול רב כדי שלא יגרם לה נזק. אדמה זקוקה לתחלופה קבועה של מדשנים ואוורור על מנת לאפשר לצמח לגדול כמו שצריך.
 2. יתרון בולט נוסף הוא העובדה שיש מחזור מלא של המים. כל המים שבהם משתמשים נשארים באותה המערכה. הדבר חוסך במים רבים כיוון שאפשר לעשות בהם שימוש חוזר, בצורה כזו אפשר גם לבקר את המים בצורה יעילה מאוד.
 3. גידול הידרו מקנה שליטה על כמות התזונה והדישון. כאשר אנו מבקרים בצורה אופטימלית את כמות הדשן כי הדשן היחיד שמגיע למערכת הוא מהדישון ולא מהאדמה. את הדשן אנחנו שמים במכל בצורה מבוקרת ואנחנו יכולים לחסוך בו ולא להגזים כדי לא לפגוע בצמח.
 4. אין זיהום אקולוגי וסביבתי בגלל המערכת המבוקרת. הדישון המרובה והכנסת החומרים בצורה אגרסיבית ולא טבעית למערכות כמו מים ואדמה גורמות לפגיעה באיזון האקולוגי. בשל העובדה שהמערכת לא מכילה כלל אדמה ונמצאת מבודדת משאר מערכות הסביבה הזיהום מצטמצם.
 5. תשואות יציבות ומבוקרות, לפי כמות הדשן, המים והאור שאתם מקנים לצמח אתם תצפו לקבל תשואה יציבה לפי הצרכים שלכם. בדרך כלל גם תנובה גדולה יותר מגידול באדמה לפי מטר רבוע.
 6. טיפול בנזקים, מזיקים ומחלות הוא פשוט יותר. גידולי הידרו נעשים בתוך מכל נייד וכך קל יותר לנקות את הגידול ולטפל בו. במידה ואתם מגדלים מספר זנים או צמחים והם נמצאים במכלים נפרדים הם לרוב לא ידביקו אחד את השני ויעבירו לו את המחלה.
 7. אין חשש לנזקים לסביבה או לכם מחומרי הדברה מסוכנים שנעשה בהם שימוש רחב כאשר מדובר בגידולי אדמה רגילים.
 8. ניתן לגדל את הצמח במקום שבו האדמה או תנאי מזג האוויר אינם מתאימים. מכיוון שניתן לשלוט בכל תנאי הצמח בזכות האמצעים הטכנולוגיים.
 9. בניסויים חקלאיים יש להידופוניקה יתרון גדול. גידולי ההידרו נותנים אפשרות למגדליהם ליצור תנאים זהים לכל הגידולים. דבר חשוב מאוד בניסויים.

חסרונות

 1. המערכת מופעלת על חשמל בעיקר. בגלל הצורך בנורה שתאיר וספקות המים. כאשר יש בעיות בחשמל, כמו בחורף שקורות הרבה הפסקות חשמל – נפגע הצמח. כאשר הצמח נפגע הרבה מאוד עבודה וכסף מתבזבזים ויש להתחיל מחדש.
 2. ההוצאה הראשונית של גידול הידרופוני היא גבוהה יותר בהשוואה לגידולי אדמה רגילים. כל זאת בשל הקניית התנאים המיוחדים באמצעות טכנולוגיה ובתי גידול מיוחדים שצריך לרכוש בחנות.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!