גידול קנאביס ביתי

גידול קנאביס ביתי – מדריך למתחילים

גידול קנאביס בשיטה ההידרופונית

עד תום הוויכוחים, האם גידול קנאביס צריך להיות חוקי או לא? רבים מקימים בבית מיני חממה ומגדלים קנאביס לצרכים הרפואיים שלהם.

לצערנו חלקם עושים זאת ללא אישור ועל כך מסופחים לקטגוריה "פושעים". אז איך עושים את זה? כי הרי מדובר בצמח וצריך לדעת לטפל בו נכון. יש 4 דברים עליהם עומד גידול קנאביס ביתי והם בעצם הדברים שעליהם עומד כל צמח בעולם ובטבע: אור, מים, אדמה ואויר.

גידול קנאביס ביתי – אדמה

אדמה ניתנת לרכישה בכל משתלה. אך יש שוני בין קנאביס לצמחים אחרים ולכן עדיף לקנות אדמה אוורירית מעל לנמצא במשתלות המצויות.

למבחר מצעי גידול>

מצעי גידול

מים

מים יש בכל ברז, למרות שלסנן אותם מהלכלוך בהם יעשה רק טוב. ניתן גם להשתמש במערכת אוסמוזה הפוכה לטיהור המים לצד מיכל/מאגר מים הזמין למערכת.

למבחר מוצרי השקיה>

מוצרי השקיה

אור

כעת נגיע לנושא הכי חשוב והוא האור, כאן יש לשים את הדגש על עוצמת האור ויש כאלה שמשתמשים בשתי נורות לאורך תהליך גדילת הצמח.

למבחר מוצרי תאורה>

מוצרי תאורה

נורה לגידול ביתי של קנאביס

נורה מקצועית לגידול קנאביס, נורת לחץ גבוה, ובאנגלית: HPS. ניתן להשיג בחנויות ייעודיות של גידול קנאביס וצמחים שונים. עכשיו אחרי שיש לנו מים אדמה ואור נעבור יחד עם הקנאביס תהליך של 3 שלבים שהם: הנבטה, צמיחה ופריחה.

נורות לד לגידול קנאביס

גידול קנאביס ביתי – הנבטה

הנבטה אפשר לעשות בשתי דרכים, או לשתול את הזרעים ולחכות שינבטו בתוך האדמה או להניח אותם בחוץ על מצע של מים (לא יותר מדי). ולחכות שינביטו איזה זרעון קטן לבן שזה אומר שהזרע מתחיל לנבוט. אחרי שהוא מגיע לגובה של כ- 3 ס"מ אפשר כבר לשתול אותו. למידע מורחב בנושא היכנסו למאמר הנבטה או צפו בפרק הנבטה ושתילה מתוך הסדרה פשוט לגדל.

למבחר מוצרים לייחורים והנבטה>

הנבטה

הנבטה בעזרת כותנה

הנבטה בעזרת השרשה

הנבטה בעזרת מצע השרשה

פרופגטור

 [אינקובטור לצמחים]

גידול קנאביס ביתי – שתילה

לוקחים כלי עם ניקוז טוב, ממלאים אותו באדמה ושותלים את הזרע. ה"זנבון" שורש שיצרנו בלחות ובמים צריך להיות כלפי מטה. חשוב מאוד לא להניח יותר מדי אדמה על הזרע ולא להדק מדי אלא להשאיר אוורור. משום שיותר מדי אדמה ולחץ עלולים לחנוק את הצמח והוא לא יתפתח כראוי או בכלל.

עכשיו הזרע שלכם יצמח לכיוון האור וכאמור, לאור המיוחד הנכון של המנורה. יש כאלה שתולים נורת פלורסנט אבל מהאור שלה לא צומחים שתילים חזקים, לכן כדאי מאוד להשתמש בנורת לחץ גבוה או נורת לד איכותית.

למבחר מוצרי שתילה>

שתילת נבטים

שתילת הנבטים בגיגית עם ניקוז

אוורור

גידול קנאביס ביתי זקוק לאיוורור. לכן אפשר להציב מאוורר קטן ליד הצמח, לא בעצמה גבוהה, אבל לדאוג שתהיה סירקולציה של אוויר. כמובן שתחלופה טובה של אוויר מחוץ לחלל הביתי חשובה אחרת הצמח ייחנק ויפסיק לגדול.

למבחר מוצרי אוורור>

איוורור

העברה לעציץ או אדנית

אחרי שצצו עלים על הנבטים, יש להעביר את השתיל הקטן הזה לאדנית גדולה יותר ולהשקות אותה. באדנית חייבים להיות חורים בתחתית כדי לאפשר מעבר של מים ואויר לצמח.

העברה לעציץ

צמיחה תחת המנורה

צמח קנאביס מתחזק תחת האור ולכן יש לספק לו תאורה בשעות קצובות ובעצמה מסוימת יחד עם חלוקה של שעות חושך. בזמן הצמיחה הצמח משריש, מפתח ענפים, מתחזק – וכל אלה יעזרו לו להחזיק את הפרחים שלו שהם בעצם הקנאביס שאנחנו שואפים אליו.

יש לשים לב כי הצמח לא קרוב מדי למנורה ושאין צריבות של קרינה והתעוותויות של חום על העלים הקרובים למנורה.

צמיחה עם מנורה

השקיית הצמח

חשוב מאוד לשמור על אדמה לחה של הצמח, לכן צריך לבדוק בעזרת האצבע אם יש לחות. אם לא, זה סימן שיש להשקות אותה וצריך לתת לה מספיק מים עד שהם יוצאים מהחורים בתחתית האדנית – זה הסימן שהם הגיעו גם לשורשים.

השקית הצמח

פריחת זרעי נקבת צמח הקנאביס

החומר הפעיל בצמח הקנאביס נמצא בתפרחת הנקבה. לכן, כאשר שותלים את הנבטים, יש להפריד נקבות וזכרים על מנת שלא יהיו תאי זרע הבאים על חשבון חומר פעיל. קיימת היום האופציה לרכוש זרעים של נקבות בלבד. כך שתהיו בטוחים שב-99% תהיה לכם פריחה של קנאביס סנסימיליה (נקבה ללא הפריה).

זכר ונקבה לפני פריחה

תמונה של זכר ונקבת קנאביס

קטיף וייבוש גידול קנאביס

לאחר שצמח הקנאביס סיים את מחזור הפריחה שלו (זאת תוכלו לדעת לפי נתוני החברה שמכרה את הזרע. או לפי הבחנה מקרוב של סימנים המעידים על הבשלה). יש לייבש את תפרחת הקנאביס בחושך עם אוורור קליל ותנאי לחות אופטימליים. לאחר מכן שמרו את הפרחים בכלים אטומים לאוויר.

קטיף וייבוש קנאביס

עוד מאמרים שיעניינו אותך

    יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!