קמחית

בעיות חרקים בחלל הגידול

מחלות, חרקים ומזיקים אחרים

בנושא זה חשוב לדעת כמה דברים. קודם כל, חרקים ומזיקים אחרים יכולים לגרום נזק כבד לגידול שלכם ועלולים אף להשמידו, לפעמים תחת פרק זמן מאוד קצר! חשוב מאד למצוא את המזיקים בזמן ולהפחית עד כמה שאפשר את הנזקים שלהם. איתור מוקדם של הבעיה הוא קריטי מכיוון שהמזיקים יכולים להתרבות בקצב אדיר במהירות הבזק. לכן, הדרך הטובה ביותר להילחם בבעיה זו היא למנוע את היווצרותה.

חדר גידול נקי ואסתטי
קודם כל אמצעי מניעה ראשון והכי חשוב: חדר גידול נקי ואסתטי. אפשר להניח מלכודות דביקות בכל מיני מקומות בחדר שישמשו כהתראה מוקדמת לפלישת המזיקים. יש לבדוק אם יש מזיקים לפחות פעם בשבוע. אנחנו בודקים ומסתכלים על קצות העלים. אנחנו מחפשים סימנים לנזקים כגון: נקודות חלודה, חורים, שאריות בצבע כסף, וכל פגם אחר לעלים. אם מצאת מזיקים, צריך לחשוב טוב איך להילחם בהם.

ריסוס?
אל תרסס את הצמחים בחומרי הדברה למיניהם אם ישנה כל אופציה אחרת! לאחר ריסוס ישארו שרידים מחומרים אלו על הצמח (לא מומלץ, בייחוד בחומרים לא טבעיים) ולכן אם אתה מגדל מוצר שרוסס, התוצר שלך לא יהיה טבעי ובכך גם פחות בריא. מומלץ להשתמש בתרכובות בוטניות כגון שמן נים (מופק מעץ הודי) אם אפשר. אפשר גם להשתמש בתרסיסים על בסיס סבון רך או על בסיס נפט.

זכרו: מניעה טובה מכל תרופה!

עש המנהרות Citrus Leaf Miner

הזחל הקטן נובר מנהרות בתוך רקמת העלה בצורה לוליינית אופיינית. בעצים צעירים הנזק משמעותי עקב הקטנת שטחי העלים והקטנת הטמעת העלים. דבר המעקב התפתחותו של העץ. העש משאיר סימני נזק בצורת קיפול העלים הפרשה צהובה. קיפול העלים ויבושם. אפשרויות הדברה עש המנהרות: קונפידור כחומר הדברה כימי וכמו כן תכשירי הדברה אורגניים כגון: נימיקס 45.

 

עש הטבק White Fly

פעם היה קל לעצור את העש בעזרת כימיקלים (כגון: קונפידור) היום זה כבר לא תמיד פשוט מכיוון שרובם פתחו חסינות למדבירים כימיים. אפשר להשתמש בטורפים ביולוגים אבל גם לאלה יש מגבלות בהכחדת הזבוב הלבן. הדרך הטבעית לרסס מזיק זה היא להשתמש בשמן נים. בשמן נים יש לימונואידים. חומר זה דומה להורמונים של החרקים ששולטים על תהליך גדילת החרקים ובכך חומר זה שובר את מעגל החיים של הזבוב הלבן. שמן נים מופק מעץ הנים.

 

קרדית הקורים Red Spider Mite

עכביש זה הוא בעצם קרדית קטנה שדומה לעכביש קטן. חרקים אלו אוכלים את הלחה של הצמח וגורמים לעלים להפוך לחומים ולנשור. צמח נגוע יראה חולה ויהיו לו קורי עכביש למעלה אם החרקים ממש התפשטו. ניתן לעקוב ולעשות זיהוי מוקדם על ידי הסתכלות מתחת לעלים של הצמחים. אם תראו חרק זה אולי תמצאו גם ביצים. שימוש נכון בספריי, לפחות שניים, במשך מספר ימים יהיה יעיל בקטילת הקרדיות. ישנם גם מספר של קרדיות שפתחו חסינות בפני המדבירים. צריך לקחת בחשבון, כשמשתמשים במדבירים סיסטמתיים, את לוח הזמנים שבו נקטוף את הצמחים.

Kelthane, Vertamec אלו הם 2 סוגים של מוצרים טובים בהדברה. שבוע עד 10 ימים אחרי זה יש להשתמש בשמן נים. חשוב לעקוב מקרוב ולבדוק שהחרקים הושמדו או הופחתו למינימום. יש גם עכבישים טורפים שיאכלו את הקרדיות. יש לטפל בעזרת סבון עדין לפני הכנסת הטורפים. אם בחרתם להשתמש בטורפים תיקחו בחשבון שספריי יפגע גם בהם. אין טעם להביא טורפים אם יש מדבירים בצמחים. הספריי עצמו מאד יעיל נגד קרדיות בוגרות אבל לא נגד ביצים, לכן תצטרכו להמשיך בטיפול כל שבוע.

 

זבובי תסיסה Sciara Fly

בבדיקה מקרוב זבוב זה דומה ליתוש (1-2 מילימטר). הם שחורים עם אנטנות שיוצאות מהראש וכנפיים עם ורידים בולטים. קשה לזהות ולמצוא זבובים אלו בשלב הראשון (כשיש מעט בוגרים). כרטיסים צהובים (שמושכים את הזבוב ותופסים אותם) הם כלי חשוב לזיהוי הימצאות של זבובי תסיסה. או שפשוט תסתכלו ותחפשו יתושים קטנים על הצמחים. זבובים אלו נמשכים למצעים לחים ואורגנים. רוב הנזק נגרם על ידי הזחלים שלועסים את שערות השורשים של הצמחים. נזק זה מגביר את הסיכון שהצמח יקבל את פטריית ה-Pythuim. ניתן להכחיד זבובים אלו בעזרת מספר טיפולים ביולוגים.

 

טריפס Thrips

יש מספר זנים של טריפס שנמצאים בכל מקום בעולם בין גובה פני הים לגובה 2,000 מטר. חרק זה הוא באורך 1-3 מילימטר. הם בדרך כלל בצבע אפור – צהוב. אלו חרקים שונים. יש להם ווריד אחד לאורכם. בגלל זה הכנפיים שלהם נראות כמו קצוות של שערות. הזחלים שלהם הם בצורת סיגר ובצבע חום. התרבות של טריפס תשאיר את הצמח במצב בו הוא לא יוכל לעשות פוטוסינתזה. זה יוביל לצמח חולה ופגיע למחלות.

הדרך הטובה למצוא חרקים אלו היא לנענע בקלות את הצמחים לכף היד. אם תראו טריפס נופלים וזזים אתם בבעיה. מלכודות צהובות ודביקות, ליד המאוורר פנים, הם גם דרך טובה לזיהוי מוקדם של הבעיה.

מוצרים כגון: Confidor יעזרו לשלוט/להשמיד את הטריפס. שימוש בספריי, כל פעם אחר, היא הדרך היעילה ביותר להכחדה. ישנם גם טורפים מתאימים, במיוחד ה-Amblyseius Cumumeris שיאכל את הטריפס בהנאה.

 

אפידס Aphids

חרק זה מוכר לרוב האנשים. הם מוצצים לחות מרוב הצמחים. הם באורך 1-3 מילימטר ויש להם גוף רך בצורת אגס. רובם בצבע ירוק בהיר אבל הם יכולים להיות גם שחורים או לבנים וכל מה שבאמצע. חרקים אלה מוציאים מהצמח חומצות אמינו וסוכרים לכן, אזהרה ראשונה להימצאות החרק תהיה עלים מתקפלים וניזוקים, ניתן לראות גם שאריות לבנות מתחת לעלים.

משמידים חרק זה באמצעות: Confidor או Mavrik. שמן נים גם יפחית/ישמיד את החרקים. ישנם גם טורפים שיילחמו בחרק זה, בעיקר חיפושיות.

 

כנימות רכות Soft Scale

חרקים אלו הם בצורת אובל שגם מוצצים לחות מגבעולים ועלים. חרק גדול כזה ישמור מתחתיו חרקים קטנים יותר ויגן עליהם מפני מדבירים.

להדברה יש להשתמש בקונפידור אקוגן תרסיס כנימות או באקוגן פירינקס.

 

קמחית Planococcus Citri

קמחית ההדר הינה מזיק כלל-עולמי בעל טווח פונדקאים רחב. הקמחית גורמת לנזק ישיר ועקיף לצמח הפונדקאי על-ידי מציצת נוזלי הצמח מצינורות ההובלה שלו. הנזק הישיר מתבטא בעיוות והצהבה של עלווה המלווה לעיתים בנשירת עלים. במצב שכזה עלולים גם פרחים ופירות לנשור. הנזק העקיף נוצר בעטיה של הכמות הרבה של טל-דבש המופרשת על-ידי הכנימה. הפרשה מתוקה זו נדבקת לעלים, גבעולים, פרחים ופירות שם היא משמשת מצע גידול לפטריות הפייחת. זו האחרונה, לבד מהנזק האסתטי שהיא גורמת, מביאה גם להפרעה חמורה בתהליך ההטמעה ברקמות ירוקות של הצמח. אלה מחריפים את הנזק עד כדי נשירת הפרי.

מומלץ להשתמש בספרול להדברתה במינונים של: 2 סמ"ק לליטר בריסוס, אפשרי גם ב-פירינקס, נימגארד ונימיקס וכמו כן להסיר אותה באופן ידני.

 

זו מחלה הפוגעת בעלי הצמח ובעמודי הפריחה. כתמי ארגמן, שחור וכתום הם סימנים המאפיינים את המחלה. נפוצה באביב ובקיץ. תפוצת המחלה הינה בכל חלקי הארץ.

 

כשות Cuscuta Campestris

צמח טפיל הכולל 100 זנים שונים ומגוונים. זהו עשב רב שנתי, בצבעי אדום, כתום או צהוב, שאינו מכיל שורשים, עלים וכלורופיל כלומר אינו מבצע תהליך פוטוסינתזה. את המזון הדרוש לו, הוא שואב מהצמח הפונדקאי בעזרתם של מצצים (איבר מיוחד לטפילים החודר אל הצמח וממנו מקבל הטפיל את המזון הדרוש לו). עם נביטתו, הטפיל מוציא שורש קטן המחפש אחר פונדקאי. ברגע שהוא מוצא צמח פונדקאי, הוא כורך את כל שורשיו סביב הצמח החדש וכך הוא צומח וגדל, תוך כדי נשירתו של השורש הראשוני אשר חיבר בין הטפיל לאדמה (אין חיבור בין הטפיל לאדמה אלא רק בין הטפיל לצמח). לכשות פרחים המכילים זרעים ואבקנים, הטפיל מזיק מאוד לגידולים חקלאיים וליבול המתקבל. כאשר ההדבקה בשדה הגידול הינה מאסיבית ובלתי ניתנת לריפוי, חקלאים רבים נוטים לשרוף את השדה בכדי לבער טפיל זה.

 

קימחון Powdery Mildew

זוהי פטרייה טפילית על צמחים, הנראית כקמח לבן, מתאפיינת בכתמים לבנים על העלה משני צידיו.

בכדי לטפל במחלה זו יש לרסס עם חומר הדברה אורגני כגון: טימורקס או נימגארד.

 

חילדון Rust

מחלת עלים הנגרמת ע"י פטריה, הבולטת על פני העלים או הגבעולים של הצמח. הנזק הישיר שהחילדון גורם לצמח מתבטא בהרס תאים וכתוצאה מכך נגרם לצמח הצהבה ונשירת עלים ואפילו התמטטות.

בכדי לטפל במחלה זו ניתן לרסס עם חומרי הדברה אורגניים כגון: טימורקס.

הערה
תעשו ספריי בלילה כשהאורות כבויים בשביל למנוע עומס ולחץ על הצמחים. תמיד תעשו כמו שכתוב בהוראות (כמות דילול). אם המוצר לא עובד במינון נמוך הוא לא יעבוד במינון גבוה – תחליף מוצר.

 

בעיות-חרקים

 

להלן מספר חומרי הדברה לטיפול במזיקים ומחלות

שם מוצר: נימגארד
פועל על: קימחון, קמחונית, כימשון, אקריות הקורים – אדומות וצהובות, חלפת
מינונים: יש למהול 10 מ"ל מן התרופה בליטר אחד של מים
אופן השימוש: לרסס פעם בשבוע על כל הצמח, מעל ומתחת לעלים. יש לרסס אחת לשבוע עד יומיים לפני קטיף.
תכשיר טבעי המופק מזרעי עץ האזדרכת ההודי. אידיאלי למניעת הדבקות וכן לריפוי והדברת פגיעות קיימות.

לחץ לעמוד המוצר נימגארד

 

שם מוצר: נימקס 45
פועל על: כנימות עלה, כנימת עש הטבק, עש המנהרות – הדרים
מינונים: יש למהול 1 מ"ל תרופה בכל ליטר מים ולערבב היטב את התרסיס המתקבל.
אופן השימוש: יש לרסס על צמחים אחת לשבוע ועל עצי הדר פעם בשבועיים (בתוספת משטח או נימגארד).
תכשיר טבעי המופק מזרעי עץ האזדרכת ההודי. אינו רעיל לבני אדם, מדבירים טבעיים ודבורים. מתאים לטיפול כאשר סימני המחלה והנגיעות עדיין נמוכים והתחלתיים. חשוב לרסס בשעות היום הקרירות. מתאים לשימוש יחד עם נימגארד להגדלת ההשפעה.

לחץ לעמוד המוצר נימיקס

 

שם מוצר: טרייסר אולטרה
פועל על: תריפסים, זבוב המנהרות, סס נמר, זחלי עשים, כחליל הרימון, זבובי תסיסה, חיפושיות תסיסה
מינונים: יש למהול בין 0.5-1 מ"ל קוטל לכל ליטר מים. המינון תלוי בצמח ובפרי הנגוע וכן במידת הפגיעה בצמח.
אופן השימוש: יש לרסס אחת לשבוע בהתאם לצורך (אחת לשבועיים במידה ויש לרסס על כרמים או הדרים).
קוטל מזיקים המכיל 2 מולקולות של חומר פעיל המופק מחיידק האקטינומיצטס ופועל על מערכת העצבים של המזיק. יש להימנע מלהכניס לאיזור הריסוס ב-4 שעות הראשונות שלאחר הריסוס. ניתן להשתמש בקוטל עד כשבוע לפני הקציר.

לחץ לעמוד המוצר טרייסר אולטרה

 

שם מוצר: טימורקס
פועל על: קימחון, כשות, קמחונית, חילדון, חלפת
מינונים: יש למהול 10 מ"ל מן התרופה בליטר אחד של מים
אופן השימוש: לרסס פעם בשבוע על כל הצמח, מעל ומתחת לעלים. מומלץ לרסס בשעות הקרירות של היום.
קוטל תחליבי טבעי המופק מעץ התה האוסטרלי.

לחץ לעמוד המוצר טימורקס

 

שם מוצר: ברזל אורגני
פועל על: מניעת מחלות, תיקון קלורוזה
מינונים ואופן השימוש בריסוס עלוותי: 3 מ"ל ברזל בכל ליטר מים, יש לרסס מעל ומתחת לעלים.
מינונים ואופן השימוש בהשקיה: יש להכין תמיסה ביחס של 1:100 כלומר 1 מ"ל ברזל על כל 100 מ"ל מים, השקיה ישירה למצע הגידול.
חוסר בברזל בצמחים הופכים אותם לפגיעים בפני מחלות ומזיקים שונים, תרופה זו משלימה את החסר.

 

שם מוצר: בוטניגארד
פועל על: כנימות עלה, תריפסים, עש הטבק
מינונים: יש למהול 2-3 מ"ל קוטל על כל ליטר מים
אופן השימוש: יש לרסס אחת לשבוע.
*תמיסה המכילה 3 מ"ל קוטל מיועדת לקטילת תריפסים בלבד. לשאר המזיקים יש להשתמש במינון הנמוך יותר.
תרכיז טבעי המכיל בתוכו נבג פטריית Beauveria Bassiana. מתאים למניעת הדבקות במחלות או לקטילת מזיקים, הקטילה מתחילה כ-48 שעות לאחר יישום הקוטל.

 

שם מוצר: טימורC
פועל על: אקריות הקורים, כנימות עלה
מינונים: יש למהול 5 מ"ל קוטל בכל ליטר מים
אופן השימוש: לרסס מעל ומתחת לעלים אחת לשבוע.
קוטל תחליבי טבעי המופק מעץ התה האוסטרלי בשילוב צמחים טבעיים נוספים.

לחץ לעמוד המוצר טימורC

 

שם מוצר: Ant Control
פועל על: נמלים
מינונים: מלכודת קוטלת נמלים בתוך שבוע לערך מפתיחתה, יש להחליף מלכודת אחת לחודש
אופן השימוש: יש למקמה כ-5 מטר מהקן לאורך נתיב הנמלים, במקום יבש שאינו חשוף לגשם או להצפה.
קוטל המושך נמלים ומכיל רעב קיבה אותו הן נושאות לקן ומשמידות אותו.

 

שם מוצר: קונפידור
פועל על: כנימת עלה, עש הטבק, עש מנהרות, כנימה קימחית
מינונים: יש למהול 1 סמ"ק קונפידור ב-1 ליטר מים אשר מספקים להשקיה של 10 צמחים
אופן השימוש: יש לתת סמוך להשקיה סביב השורשים.
שימו לב שתכשיר זה אינו תרסיס דשן כימי

לחץ לעמוד המוצר קונפידור

 

שם מוצר: ספרול
פועל על: קימחון, קימחונית, חילדון
מינונים: יש למהול 2 סמ"ק ספרול ב-1 ליטר מים
אופן השימוש: יש לרסס מתחת ומעל העלים
דשן כימי

 

שם מוצר: אקרימייט
פועל על: אקרית צהובה, אקרית אדומה, אקרית חלודה
מינונים: יש למהול 2 סמ"ק אקרימייט ב-1 ליטר מים
אופן השימוש: יש לרסס מתחת ומעל העלים
דשן כימי

עוד מאמרים שיעניינו אותך

    יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!