מנורות-נלג-ומטאל-האליד

בחירת תאורה לחלל הגידול

נורות MH ו-HPS

האמת היא שהשמש פחות יעילה מחלק מהמנורות שלנו בתהליך הפוטוסינתזה (ביחס שבין הלומנים לכמות הספקטרום). השמש מספקת ספקטרום מתמשך ומקרינה אנרגיה גם באזורים שתורמים פחות לפוטוסינתזה, משמע השמש מספקת הרבה יותר אנרגית אור מהמנורות ביחס לספקטרום. ספקטרום חשוב לצמח – לא אנרגיית האור (חום).

הפוטוסינתזה מתרחשת בטווח ספקטרום של 700-400 ננומטרים. הכי הרבה פעילות נרשמת ב-2 נקודות בטווח זה: בספקטרום הכחול ב-435, ובספקטרום האדום ב-675.

עם התפתחות הטכנולוגיה והמחקר פותחו נורות נל”ג שהספקטרום שלהם הותאם במיוחד לצורכי הגינון ההידרופוני (גידול הידרו). מנורות אלה משלבות ספקטרום כחול ואדום. במנורות אלו יש 30% יותר ספקטרום כחול מאשר במנורות נל”ג רגילות. הספקטרום הכחול חשוב מאוד לשלב גדילת הצמח עצמו, לפני שלב הופעת הפרחים שעליו אחראי הספקטרום האדום.

היתרון בשימוש במנורת MH – Metal Halid בשלב התפתחות הצמח הוא שהספקטרום הכחול יגרום למבנה הצמח להיות בריא יותר בתקופת גדילתו הראשונה. האור הכחול ימנע מהצמח להתארך יתר על המידה ובכך ימנע היווצרות של לחץ. כתוצאה מכך הצמח יהיה יותר דחוס ובריא וייתן יותר תפוקה סופית.

 

ספקטרום כחול וספקטרום אדום

הספקטרום הכחול מתאים לשלב שבו מתפתח הצמח (הגבעול והעלים) המנורה הכי טובה בשביל ספקטרום כחול היא MH – Metal Halid.

הספקטרום האדום מגרה את השינוי ההורמונלי בתוך הצמח שיביא לפריחת הפרחים. המנורה הכי טובה בשביל הספקטרום האדום היא HPS – High Pressure Sodium – נתרן בלחץ גבוה.

 

מנורות ספקטרום משולב

מנורות ספקטרום משולב כגון ה-Son T Greenpower הם בעצם מנורות HPS שיש בהם 30% יותר אור כחול מהסטנדרט. השילוב של אור כחול ואדום פותח במיוחד בשביל תעשיית ההידרופוניקה לגידולים ביתיים. מנורות ה-Plantastar גם כן נותנות ספקטרום אדום וכחול ביחד.

 

נורות 400w מול 600w

נורת 400w מייצרת 55,000 לומן (יחידות מדידת עוצמת האור). מנורת 600w מייצרת 92,000 לומן.

 

תפוקת אנרגיה מול צריכת אנרגיה

נורה של 600w צורכת 50% יותר חשמל (אנרגיה) ממנורה של 400w, אבל היא מייצרת 70% יותר אור. מנורה של 600w יותר יעילה בהפקת אור מכמות החשמל שאותו היא צורכת באופן יחסי. השימוש בנורות 600w יבטיח פיזור טוב יותר של אור בחדר ויביא לתוצאות טובות יותר.

 

כמה אור הצמחים צריכים?

אין טעם לדבר על כמות הוואטים לכל מטר רבוע או על תפוקת הלומנים של המנורה אם המנורות לא תלויות בגובה הנכון מעל הצמחים. קחו לדוגמא את מנורת ה-600w עליה המלצתי. ההבדל בין רמת האור במרחק 40 ס”מ מהמנורה לבין רמת האור במרחק של 70 ס”מ הוא כפול!

ככל שמקור האור גדול יותר כך החדירה טובה יותר. מסיבה זו מקור אור עצום כמו השמש מספק את אותה כמות אור בין אם תמדוד אותה על האדמה או מספר מטרים מעל האדמה.

 

גובה תליית המנורות

מנורות ה-HID יוצרות הרבה חום. חשוב שהמנורות יהיו קרובות לצמח אבל לא קרובות מדי. הרווח הזה יעזור להפחית את החום אליו הצמח חשוף. הרווח הזה גם יאפשר לאוויר טרי וקריר להיכנס ולווסת את החום. המנורות צריכות להיות תלויות בגובה של כ-30-40 ס”מ מראש הצמח כאשר משתמשים בנורת של 400w ובגובה של כ-40-60 ס”מ כשמשתמשים בנורת של 600w.

 

אור וחום

ידוע שהמנורה מייצרת חום. אם רוצים להקים מערכת קטנה ולא רוצים להשתמש במזגן אפשר להשתמש בבתי מנורה סגורים עם יציאה למאוורר ששואב את חום הנורה אל מחוץ לחדר. שיטה זו תנטרל עד 80% מהחום הנפלט מהמנורה. אז מה כל זה אומר לנו? זה אומר שצמחים טרופים שאוהבים אור יגדלו הכי טוב מתחת לרמת אור גבוהה.

קחו בחשבון שגם למנורות HID יש פלוסים ומינוסים. וואט גבוה יותר פירושו יותר חום בחדר וחשבון חשמל גבוה יותר.

 

ניצול מקסימלי של האור בעזרת Mylar (אסטרו)

אסטרו הוא חומר המחזיר אור ביעילות של 99%. בארצות הברית ב-NASA (רשות החלל האמריקאית) משתמשים בחומר זה בשביל לצפות את הקירות ואת רצפת החדרים כדי להגיע לניצול מקסימלי של האור. גם אנחנו, המגדלים ההידרופוניים, משתמשים בחומר זה כדי להגיע לניצול מקסימלי של האור.

 

רפלקטור

בחירת הרפלקטור הינה משמעותי כיוון שמבנה הנורה הינו “מוארך” ולכן 50% מכמות האור עולה למעלה ובמידה ואין את הרפלקטור הנכון אותו אור לייעוד הצמח מתבזבז.

אין להשתמש בשום פנים ואופן ברפלקטור שלוש דפנות או אנכי מכל סוג או ללא חמור רפלקטיבי אשר מיועד למטרה זו. יש לקחת בחשבון שנורות אלו אשר עובדות בהספק גבוה משתמשות ב- 20% מהחשמל לייצור אור והשאר לחום, ועל כן הטמפרטורה של אותן נורות והמשנק שמפעילן גבוהות מאוד.

 

טיפ

יש לנקות את הנורות ואת הרפלקטור מידי גידול מאבק להחזר אור מקסימלי.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?