אירופוניקה יתרונות

אירופוניקה

על אירופוניקה שמעתם?

המונח אירופוניקה משמעו ״אוויר עובד״ ונובע (איך לא) מהמילים היווניות ״aer״ – אוויר ו-“ponos״ – עבודה. שיטת גידול הידרופונית זו כוללת גידול צמחים ללא שימוש באדמה. במקום זאת, השיטה נשענת על האוויר שיספק ערפל עשיר בנוטריינטים (חומרי הזנה) לשורשי הצמח.

במערכת אירופונית שמים את הצמח בעציץ קטן עם חימר מתרחב. את העציץ מניחים במיכל גדול יותר החסין בפני אור. במיכל אין שום מצע. במיכל יש מספר מרססים המתיזים ערפל דק לתוך העציץ ובתוך המיכל. הערפל שומר על הלחות בעציץ וכך מזין את הצמח.

כשהשורש גדל הוא נכנס למיכל שם הוא תלוי בחופשיות באוויר ושומר על הלחות שלו ע״י הערפל מהמרססים. המרססים עובדים 24 שעות ביממה. אירופוניקה כמו שיטת גידול NFT, מאפשרת למגדל לשמור על טמפ´ קבועה בשורשים. דבר זה יכול להקל על הגדילה ויכול להוביל לזמן גידול כללי קצר יותר.

הבעיה בשיטה זו היא הרעבת חמצן במיוחד במדינה כמו שלנו בה מזג האוויר חם. שיטה זו אידיאלית לשימוש באזורים קרירים. היתרונות והחסרונות של שיטה זו זהים ליתרונות והחסרונות של שיטת ה-NFT.

אירופוניקה
גידול ירקות ירוקים בשיטה אירופונית

מערכת אירופונית

בעוד שתהליך הגדילה הפיזי של הצמח הוא זהה כמו בשאר שיטות הגידול, אירופוניקה שונה באופן בו חומרי ההזנה והתנאים הסביבתיים מסופקים לצמח כמו כן, גם השליטה בהם. ביחד עם המטרה לעזור לצמחים לגדול באופן בריא יותר, אירופוניקה מתרחשת בסביבה סגורה בה למגדל יש שליטה בכל היבטי המערכת.

הצמחים מונחים בדרך כלל במדפי גידול אנכיים גדולים. חומרי הזנה חיוניים כגון: חנקן, זרחן ואשלגן מוספים למיכל מים ענק. חומרי ההזנה בצורתם הטהורה ביותר מתעכלים בצורה קלה יותר ע״י הצמחים. דבר זה הופך את קליטת חומרי ההזנה לפשוטה ומהירה יותר. הצמחים לא צריכים לחפש מזון משום שערפל עשיר בחומרי הזנה מועברים ישירות לאזור השורש. מתאימים את מנורות הגידול לאורכי גל מסויימים בשביל לקדם את גדילת הצמח. והמערכת כולה נשמרת בגבולות מסויימים של טמפרטורה ולחות.

המערכת האירופונית מאפשרת למקסם את ספיגת חומרי ההזנה תוך כדי הפעלת פחות לחץ (סטרס) על הצמח עצמו. דבר זה מוביל לקבלת יבול בריא יותר באופן כללי. צמחים הגדלים בשיטת גידול אירופונית מכילים ערכים תזונתיים גבוהים יותר, צבע טוב יותר, טקסטורה טובה יותר וטעם טוב יותר.

גידול קנאביס בשיטה אירופונית
גידול קנאביס בשיטה אירופונית

למה אירופוניקה?

אירופוניקה פותרת בעיות חקלאיות מודרניות בכך שהיא מציעה אלטרנטיבה לייצור ירקות, ירוקים (כגון: חסות) ועשבי תבלין. כמה מהיתרונות החשובים ביותר של המערכת כוללים:

98% פחות שטח אדמה. אירופוניקה משתמשת ב-98% פחות שטח אדמה מאשר שיטות חקלאיות מסורתיות. זאת בכך שהיא עושה שימוש בחלל האנכי וגם בחלל האופקי.

ייצור לאורך כל השנה. גידול בסביבה מבוקרת משפר את יכולת החווה לחזות את תזמון היבול, לגדל צמחים איכותיים ולשמור על תקני בטיחות מזון גבוהים.

95% פחות מים. בסביבת גידול מבוקרת יש פחות שינוייים במידה ניכרת ולכן גם פחות פסולת ועלויות נמוכות יותר. למרות שמערכות אירופוניות משתמשות בתמיסות השקיה מבוססות מים, בפועל הן משתמשות ב-95% פחות מים מאשר בחקלאות סטנדרטית.

יעיל יותר. מגדלים מעצבים את המערכות שלהם ואת תמיסות ההשקיה / הזנה שלהם כדי להגיע למקסימום גדילה של הצמחים שלהם. צמחים הגדלים במערכות אירופוניות בגידול פנים (אינדור) ידועים בכך שהם גדלים עד פי 3 מהר יותר מצמחים הגדלים בחוות גידול רגילות בחוץ.

בטיחותי יותר עבור הצרכן. סביבת גידול סגורה מונעת זיהומים אפשריים מהאדמה. כך שאין צורך להשתמש בקוטלי עשבים או הדברה וכתוצאה מכך מקבלים מוצר אורגני יותר.

לשיטות גידול הידרופוניות נוספות >

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?