ירקות צמחי תבלין ונוי הידרופוני

איך לגדל תבלינים, צמחי נוי, עשבי תיבול, פירות וירקות בבית

7 שלבים עיקריים לגידול ביתי מוצלח

מי לא רוצה עגבניות אורגניות וטריות ללא חומרי הדברה מהחצר בבית? או מהאדנית מהמרפסת? כך תלמדו איך לגדל צמח עגבנייה מוצלח אצלכם בבית בכמה צעדים פשוטים. העגבנייה היא רק דוגמה אחת מני רבות של צמחים – נוי, תבלין וירקות שאתם יכולים לגדל בכוחות עצמכם מהבית.

לכל צמח אומנם יש תנאים מיוחדים וצרכים מיוחדים להם הוא זקוק כדי לגדול בצורה הטובה ביותר. לכן לפני שאתם ניגשים לעבודה כדאי לברר מה אתם בדיוק צריכים בשביל הצמח שלכם.

הגידול יכול להתרחש בגינה, באדנית במרפסת או בגידול מיוחד בבית כמו גידולי הידרו או גידול בבתי גידול מיוחדים כל אלו מתאימים לגידול הצמחים כל עוד יש לכם מספיק אדמה ומקום לגידול.


שימו לב שאתם משאירים מרחק סביר בין כל שתיל, כדי שלא יפריעו אחד לשני לצמוח.

גידול תבלינים וירקות – שלב ראשון

בחרו מקום גידול מתאים שיש בו הרבה אור כדי לשתול את הצמח שלכם. כמובן שעניין האור משתנה בין צמחים שונים, לרוב צמחים זקוקים לאור רב אך זנים ייחודים יעדיפו לחיות בצל אך כולם ללא עוררין זקוקים לאור בין אם חלש או חזק. עגבנייה למשל צריכה בין 6-7 שעות של אור לפחות ביום כדי לצמוח ולפרוח כמו שצריך.

אם אתם שותלים מספר שתילים של עגבנייה שימו לב שאתם משאירים מרחק סביר בין כל שתיל כדי שלא יפריעו אחד לשני לצמוח והם יצאו מושלמים כמו בחנות. כל צמח יגדל לגודל שונה וצורת ההשתרשות שלו תהיה שונה ולכן רצוי לברר מהו המרווח האופטימלי בין השתילים.

דישון בגידול ביתי
שכבת האדמה העליונה צריכה להיות מכוסה כולה בדשן.

שלב שני

דשנו את גינתכם לפני שאתם שותלים את הצמח. ישנם דשנים רבים מסוגים שונים המכילים רכיבים מיוחדים המתאימים את האדמה לסביבת גידול מיוחדת. עבור כל מטר רבוע בגינתכם השתמשו בכ-25-40 ק”ג של דשן בהתאם לצורך של הצמח שלכם.

שכבת האדמה העליונה צריכה להיות מכוסה כולה בדשן, בערך כ-6 ס”מ זאת מכיוון שהדשן נוטה לשקוע. במידה ואתם שותלים את הצמחים בעציצים ואדניות, נמליץ לכם על דשן נוזלי מדויק יותר לגידול ביתי מוצלח.

גידול עגבניות בגינה
הציבו עמודים לתמיכה בצמח שלכם.

שלב שלישי

שלב זה אינו הכרחי לגידול של כל צמח, אך מסייע למספר רב של צמחים לגדול בצורה מיטבית. הציבו עמודים לתמיכה בצמח שלכם, תוכלו להשתמש גם בכלובים לצמחים שמוכרים בכל משתלה.

לדוגמה צמח העגבנייה יכול להגיע אפילו ל-2 מטר גובה. לכן רצוי לסייע לו בעזרת תמיכה חיצונית, תמיכה למשקל ותמיכה לניווט הצמח לרוחב במקרה ונדרש.

שלב רביעי

לאחר שהכנתם אדמה מאווררת ומדושנת ודאגתם לתמיכת הצמח, שתלו את הצמח שלכם עמוק באדמה. יותר ממחצית מהצמח צריך להיות קבור בתוך האדמה.

חשוב לעשות זאת כדי לדאוג ששורשי הצמח יספגו כמה שיותר מים ויהיה להם במה לאחוז. עם זאת, עשו זאת בעדינות, פסיגי הצמח זקוקים לאוויר ואור כדי לצמוח כמו שצריך ולכן נסו להדק את האדמה במידה מתונה.

שתילה באדמה
שתלו את הצמח שלכם עמוק באדמה

שלב חמישי

כבר כמעט למדתם איך לגדל את הצמח שלכם לגמרי לבד, עברתם את שלבי השתילה. כעת עליכם לדאוג לטיפוח הצמח עד לפריחתו. כדי למנוע הלם מהצמח בגלל השתילה, השקו כל אחד מהצמחים בכמות נדיבה של מים מיד לאחר השתילה. אל תשקו בשנית את הצמח עד שמצע הגידול מתייבש היטב (בייחוד בשימוש בתערובת אדמה).

השקיה לאחר שתילה
השקו כל אחד מהצמחים בכמות נדיבה של מים מיד לאחר השתילה.

שלב שישי

לאחר השתילה, השקו במשך שבוע ימים את הצמחים שלכם. יש להשקות בכמות מדודה של מים חמימים או בטמפרטורת החדר. את ההשקיה יש לבצע רק לאחר שהמצע התייבש היטב.

חשוב להקפיד להשקות את הצמח בצורה מדודה ומבוקרת ולהיות עם היד על הדופק. רק כך הוא יגדל בצורה טובה ויניב פירות ופרחים מרשימים ביותר.

ירקות מהגינה

שלב שביעי

זהו השלב האחרון לאחר שלמדתם איך לגדל את הצמח, הגיע הזמן לקצור את הפירות. כל צמח מגיע לפריחה / פרי בשלב אחר. העגבניות למשל, צריכות להופיע כחודשיים לאחר השתילה.

מומלץ לקטוף את הפרי רק לאחר שהוא בשל לגמרי. תוכלו להשתמש בירקות והתבלינים שאספתם להכנת סלט, טיגון או פשוט לאכול אותם ככה כמו שהם. כל זאת מבלי לחשוש מחומרי הדברה שונים, קבלו את המזון שלכם הכי טבעי שאפשר.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

  יש לכם שאלה? צריכים יעוץ? כתבו לנו!

  איפוס סיסמה

  תוך כמה רגעים תקבל לינק לדוא״ל שלך. יש לפתוח את הלינק על מנת לאפס את הסיסמה.

  %

  חבילת חסכון

  הנחת הפריטים בחבילת החסכון תבוטל בהסרת פריט שהינו חלק מחבילת החסכון. האם להסיר את הפריט?